Руски съд е постановил за първи път, че местен вестник трябва да плати глоба от 50,000 рубли (760 долара), след като е пуснал реклама за крипто копаене.
Както се съобщава в местния информационен портал „Interfax“ на 8-ми август, Единадесетият арбитражен апелативен съд (ACA) намери изданието „Единство Нижникемск“, което циркулира в Република Татарстан, в нарушение на правилата за реклама.
Държавните органи твърдят, че въпросната реклама, която просто е носила заглавието „Инвестиции в криптовалути. Bitcoin, Ethereum, Zcash . Монтаж и настройка на минните ферми „, заедно с телефонен номер за контакт, противоречат на законовите устави.
„От смисъла на съдържанието на гореспоменатата реклама следва, че Ричард Тиморувич Блумхен предлага финансови услуги, а не консултантски услуги“, твърди Антимонополната служба.
Блумхен се оказа собственик на номера на рекламата. Поради правни усложнения, обаче, „Единство Нижникамск“ трябва да плати глобата за нарушението.
Русия се подготвя да приеме широкообхватно регулиране, уреждащо криптовалутите, минното дело и други области. Понастоящем цифровите валути не се считат за санкционирани финансови услуги, поради което Блумхен търси внимание от Централната банка.
Очевидно малката операция на Блумхен може да бъде сравнена с предишни изолирани съдебни преценки относно крипто, които са били направени от руската съдебна система в последно време.
Разни други забрани също са дошли и излязоха на местно ниво. Съдът в Санкт Петербург забрани и после пак позволи реклами за криптовалути през март 2017 г. и 2018 г. съответно.
Политиците също пращат смесени послания за съдбата на крипто в страната, а проучване тази седмица разкри, че почти половината от руснаците са чували за феномена, 13% твърдят, че са добре запознати с материята.
Пакистан се готви да направи голям скок в областта на дигиталните финанси с формирането на нов национален орган, фокусиран върху блокчейн надзора.
Хонконг направи голяма крачка към превръщането си в център за дигитални активи с приемането на нов закон, регулиращ стабилните монети.
С продължаващия натиск върху руската икономика от санкциите, правителството предприема мерки за затягане на контрола върху дигиталните активи като Биткойн, като ги прекласифицира като имущество, подлежащо на законна конфискация.
След седмици на задкулисни спорове, Сенатът на САЩ гласува с 66 срещу 32 гласа за приемането на Закона GENIUS, с което дългоочакваното законодателство за стабилните монети е с една крачка по-близо до реалността.