Крипто хедж фондa Pantera Capital казват, че до една четвърт от проектите, в които е вложено от техния ICO инвестиционния фонд, може да са в нарушение на американските закони за ценни книжа след решението на SEC.
Нещата продължават от лошо към по-лошо за американските блокчейн компании, които са провеждали ICO, без да се регистрират в SEC. Един от най-големите крипто хедж фондове, Pantera Capital, казват пред Bloomberg, че за около 25% от проектите им за дигитална валута в портфолиото им може да са длъжни да възстановят парите.
Докато от базираният в Калифорния хедж фонд вярват, че по-голямата част от инвестициите им няма да бъдат засегнати от решението на SEC, най-малко една четвърт от тях имат неясно бъдеще в момента. Съществува очевидна възможност тези проекти да са в нарушение на законите за ценните книжа – и това не е добре.
В съобщение на 16 ноември, Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) заяви, че два стартъпа – Paragon Coin и AirFox – са събрали средства за милиони долари, като са издавали токени на неакредитираните инвеститори, които не са съответствали със законите за ценни книжа.
За да се доближим до дясната страна на закона, изглежда всеки стартъп в същата позиция има доста ясен път пред тях. Плащате наказанието, предлагате възстановяване на средства и се регистрирате в SEC. Звучи доста просто? С изключение на това, че тези блокчейн фирми събират средства за изграждане на продукти и екипи, и голяма част от средствата вече са изразходвани.
След като тези две ICO-та споделиха прецедентно предупреждение миналия месец, започва да се усеща паника в цялата крипто общност. Стана ясно, че много фирми, които провеждат ICO, скоро могат да се озоват в същото положение. Ако не се регистрират в SEC и продават токени безразборно на обикновените хора, а не на акредитираните инвеститори, със сигурност комисията ще им почука на вратата.
След като STO най-вероятно ще бъдат одобрени от SEC, вече може да се види и края на ICO. Главните инвестиционни директори на Pantera, Джоуи Кръг и Дан Морхед заявиха в четвъртък:
Макар да смятаме, че по-голямата част от проектите в нашето портфолио не трябва да бъдат засегнати, приблизително 25% от капитала на нашия фонд се инвестира в проекти с ликвидни токени, продавани на американски инвеститори, без да се използва рeгулация D или S.
Те разясняват:
Ако някой от тези проекти се счита за ценна книга, позицията на SEC може да ги засегне неблагоприятно. От тези проекти, около една трета (приблизително 10% процента от портфолиото) са напълно функционални и макар да могат технически да продължат без по-нататъшно развитие, прекратяването на развитието би затруднило техния напредък.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.