Панама предприема смела стъпка към трансформацията си в регионален лидер във финтех областта, като представя цялостен законопроект, насочен към регулиране на криптовалутите и разширяване на блокчейн услугите.
Целта на тази инициатива е страната да заеме водещо място в областта на финансовите технологии в Латинска Америка.
С предложеното законодателство се създава правна рамка за дигиталните активи, като те се признават официално за валидна форма на плащане при транзакции, включително в бизнес и граждански споразумения. Криптовалути като Биткойн, Етериум и стабилни монети ще бъдат приемани за закупуване на стоки, плащане на услуги и уреждане на дългове, стига и двете участващи страни да са съгласни.
Голяма част от законопроекта е съсредоточена върху регулирането на доставчиците на услуги за виртуални активи (VASP), включително платформи за портфейли, борси и попечителски услуги. Тези доставчици ще трябва да се регистрират в Панамското звено за финансов анализ (UAF) и да спазват строгите KYC правила и за борба с прането на пари (AML). Лицата, които не спазват изискванията, могат да бъдат подложени на санкции или съдебни действия.
В допълнение към регулирането на дигиталните валути, законопроектът настоява за интегриране на блокчейн технологията в управлението. Той подкрепя разработването на системи за дигитална идентичност и издаването на токенизирани ценни книжа с цел повишаване на ефективността и прозрачността в публичния и частния сектор. Смарт договорите също ще бъдат признати от закона, което ще осигури възможности за автоматизация и иновативни финансови решения.
Това ново предложение идва, след като на крипто закона на Панама от 2022 г. бе наложено частично вето поради опасения относно регулаторната яснота и конституционни въпроси. Актуализираният законопроект се стреми да реши тези проблеми, като изясни ролите на ключови регулаторни органи, като например UAF и Панамския банков надзорен орган.
Предстои законопроектът да бъде подложен на допълнителен преглед в Националното събрание, където може да бъде коригиран преди окончателното му гласуване. Ако бъде приет, този закон ще отбележи значителен напредък в стремежа на Панама да се превърне в център за блокчейн и крипто развитие.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.
Само за два месеца платформата за крипто данъци CoinLedger отбеляза зашеметяващ 700% скок в броя на американските потребители, получили предупредителни писма от IRS, което сигнализира за рязко засилване на федералните данъчни мерки, насочени към притежателите на дигитални активи.
Изпълнителният директор на Ripple Брад Гарлингхаус обяви в петък, че компанията официално оттегля кръстосаната си жалба в дългогодишната си съдебна битка с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), което е знак за окончателен ход към приключване на продължаващия от години случай.