Пакистан предприема смели стъпки към създаването на цялостна рамка за регулиране на криптовалутите, за да стимулира дигиталната си икономика и да привлече глобални инвестиции.
Това решение бележи ключова промяна в подхода на правителството към дигиталните активи.
Понастоящем около 15-20 милиона пакистанци, или около 8% от населението, са активни в сферата на криптовалутите. Билал бин Сакиб, главен изпълнителен директор на Пакистанския крипто съвет, сподели своето виждане в интервю, подчертавайки, че младото и технологично грамотно население на Пакистан е готово да поведе инициативата в блокчейн иновациите. С над 60% от населението на Пакистан, което е под 30 години, страната се позиционира като център за дигитални финанси.
Тази промяна в политиката идва малко след назначаването на Сакиб за главен съветник на министъра на финансите в началото на 2025 г., където той помага на правителството да използва изкуствен интелект за повишаване на ефективността на публичния сектор.
Създаденият през март 2025 г. Пакистански крипто съвет е в челните редици на разработването на регулаторна рамка, насочена към интегрирането на криптовалутите в официалната икономика. Съветът, ръководен от министъра на финансите Мохамед Аурангзеб, ще се съсредоточи върху осигуряването на отговорен крипто прием, като същевременно се привежда в съответствие с международните стандарти.
След години на колебание пакистанското правителство вече прилага прагматичен подход, като балансира между опасенията за борба с прането на пари (AML) и финансирането на тероризма (CTF) и усилията за създаване на сигурен и процъфтяващ крипто пазар. Усилията на страната идват в момент, когато Пакистан се отдалечава от предишното противопоставяне на крипто, като вместо това насърчава регулаторна среда, благоприятстваща иновациите.
По отношение на приемаю на криптовалутите Пакистан вече е значителен играч, като заема девето място в световен мащаб в „Индекса на глобалния прием на криптовалути за 2024 г.“ на Chainalysis. С над $30 милиарда в парични преводи, обработени чрез крипто, страната се превръща в ключов пазар за пространството, създавайки предпоставки за бъдещ растеж в този сектор.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.