Анализаторите на JPMorgan изразяват съмнения относно ролята на Биткойн като "дигитално злато", тъй като търсенето на традиционно злато продължава да се засилва.
В неотдавнашен доклад експертите на банката подчертаха, че волатилността на Биткойн и тясната му корелация с пазара на акции поставят под въпрос възприемането му като надежден хедж, подобен на този на златото.
Ръководени от Николаос Панигирцоглу, анализаторите отбелязаха, че продължаващото покачване на цените на златото – понастоящем над $3,100 за тройунция – отразява засилване на предпочитанията към благородния метал в рамките на „търговията с обезценяване“. Тази инвестиционна стратегия се фокусира върху активи като злато и ВТС като защита срещу инфлация, високи нива на дълга и отслабване на фиатните валути. Биткойн обаче трудно поддържаше темпото си през тази година, изоставайки поради исторически по-високата си волатилност и силното си представяне в края на 2024 г.
Нещо повече, данните свидетелстват, че спот ВТС ETF-ите са изпитали отлив през последните два месеца, докато при златните ETF-и се наблюдава непрекъснат приток. Тази закономерност предполага, че частните инвеститори все повече предпочитат златото, особено през февруари и март. Освен това от средата на януари фючърсите върху биткойн станаха отрицателни, докато фючърсите върху злато останаха стабилни. Анализаторите смятат, че неотдавнашното рязко нарастване на покупките на злато се дължи предимно на частни инвеститори и централни банки, а не на спекулативни търговци.
Централните банки и частните инвеститори значително увеличават своите наличности от злато, като изтласкват глобалните алокации до рекордно ниво. Анализаторите изчисляват, че около $9 трилиона, или 3.5% от световните финансови активи, понастоящем се държат в злато, като на централните банки се падат $4 трилиона, а на частните инвеститори – $5 трилиона.
За разлика от това, текущата цена на Биткойн от приблизително $84,400 все още се намира комфортно над очакваната производствена цена от $62,000, която в исторически план е действала като ниво на подкрепа. Анализаторите на JPMorgan също така изчислиха стойността на ВТС, коригирана спрямо волатилността, на около $71,000, като взеха предвид по-високия му риск в сравнение с частните инвеститори, притежаващи злато, на стойност около $5 трилиона.
На въпроса дали нивата от $62,000 и $71,000 могат да се считат за зони на подкрепа за водещия дигитален актив, Панигирцоглу призна, че в исторически план производствената цена от $62,000 често е действала като дъно. Докато дебатът около позицията на Биткойн като сигурен актив продължава, фокусът изглежда се измества обратно към традиционното злато на фона на продължаващата икономическа несигурност.
Неотдавнашните повишения на митата при администрацията на Тръмп предизвикват несигурност на световните пазари, като криптовалутите усещат ефекта.
Потенциалът на Биткойн за възход може да зависи от траекторията на индекса на щатския долар (DXY), според известен крипто трейдър.
Спот Биткойн борсово търгуваните фондове (ETF) в Съединените щати регистрираха значителни нетни отливи от близо $100 милиона в четвъртък, съвпадайки с упадъка на фондовия пазар в САЩ.
Крипто пазарът се сблъска с внезапен спад в четвъртък, тъй като съобщенията за митата разклатиха доверието на инвеститорите.