Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.
В отговор на новообявеното преустановяване на митата, Goldman Sachs повиши прогнозата си за БВП на Китай за 2025 г. от 4% на 4.6%, което е знак за подновяване на доверието в краткосрочното възстановяване.
90-дневната сделка намалява митата върху вноса и за двете страни, като предлага възможност за облекчение след години на икономически търкания. Макар и да не е окончателно решение, това развитие вече предизвика вълна от реакции. Финансови компании като UBS и Natixis бързо последваха примера, повишавайки собствените си прогнози за растежа на Китай. Morgan Stanley вече очаква
БВП за второто тримесечие да надхвърли 4.5%, с устойчива сила и през следващото тримесечие.
Китайските акции реагираха бързо, като Nomura повиши прогнозата си за фондовия пазар на континенталната част на страната, а Citi увеличи целта си за индекса Hang Seng. Технологичният и потребителският сектор се считат за най-големите печеливши в краткосрочен план.
Все пак икономистите остават предпазливи. Временният характер на споразумението и нерешените структурни проблеми – от слабостта на пазара на недвижими имоти до нарастващия дълг на местните власти – представляват риск за пълно възстановяване. Някои анализатори предупреждават, че настоящият оптимизъм може да изчезне, ако не последват трайни промени в политиката.
Въпреки че намаляването на митата дава краткосрочен тласък, дългосрочните перспективи за Китай зависят от по-дълбоки реформи и устойчиви търговски рамки. Засега пазарът наблюдава дали това примирие ще се превърне в нещо по-съществено или просто ще рестартира отброяването.
Конгресът официално прие историческия икономически пакет на президента Доналд Тръмп, който представлява мащабен законопроект, съчетаващ агресивни данъчни облекчения с дълбоки съкращения на федералните разходи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.