Основателят на Binance Чанпен "CZ" Джао предупреди за нарастващата заплаха от AI генериранитe фалшиви видеоклипове, които се разпространяват онлайн.
Той се включи в социалните мрежи, за да предупреди последователите си за фалшиви видеоклипове, в които се вижда, че подкрепя различни криптовалути, подчертавайки, че не е свързан с промотираните монети.
В неотдавнашна публикация в платформата X Джао обясни, че тези дълбоки фалшификати, управлявани от изкуствен интелект, подвеждат зрителите да вярват, че той подкрепя проекти, които никога не е подкрепял. Той призова крипто общността да бъде бдителна срещу подобни измами, тъй като с напредъка на изкуствения интелект фалшификатите стават все по-разпространени.
Тези видеоклипове се създават с помощта на алгоритми за задълбочено обучение, които могат да изфабрикуват реалистични кадри на лица, като ги карат да казват или правят неща, които всъщност никога не са извършвали.
Проблемът с измамите, задвижвани от изкуствен интелект, се простира не само до Джао, тъй като крипто светът е изправен пред нарастващи опасения относно злоупотребата с тази технология. Измамниците използват AI, за да създават фалшиво съдържание, което заблуждава инвеститорите и опетнява репутацията на ключови фигури в индустрията.
Главният изпълнителен директор на Ripple Брад Гарлингхаус също изтъкна нарастването на „deepfake“ измамите, посочвайки случаи, в които видеоклипове с него са били манипулирани, за да се рекламират измамни продукти. Ripple издаде няколко предупреждения, съветвайки потребителите да бъдат предпазливи към фалшиви акаунти, представящи се за лица от компанията.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.