Схемата е била насочена към лица от работническата класа, като им е обещавана финансова свобода.
Дейвид Кармона, основател на крипто схемата IcomTech, е осъден на 10 години затвор за заговор за извършване на измама по електронен път.
Прокурорът на САЩ Дамиан Уилямс описа Кармона като „главния мозък“ зад IcomTech, измамна схема, която се е насочила към лица от работническата класа, като им е обещавала финансова свобода в замяна на парите им.
Кармона е уверявал инвеститорите, че средствата им ще бъдат вложени в търговия с криптовалути и добив, твърдейки, че печалбите ще се удвояват на всеки шест месеца.
В периода от средата на 2018 г. до края на 2019 г. Понци схемата IcomTech е измамила жертвите с приблизително $8.4 милиона. Кармона и други организатори са пътували много, организирайки големи изложения, за да привлекат жертвите, като често са пристигали с луксозни автомобили, докато са се хвалели с печалбите си.
Жертвите скоро се сблъсквали с проблеми при тегленето на „печалбите“ от сметките си, като се натъквали на оправдания и скрити такси. Оплакванията накараха IcomTech да въведе токен, наречен „Icoms“, като фалшиво заяви, че той ще бъде приеман от компаниите. Тези токени се оказаха безполезни, тъй като IcomTech се срина през 2019 г.
През декември 2023 г. Кармона се призна за виновен в заговор за телеграфна измама. Бившият главен изпълнителен директор Марко Руис Очоа беше осъден на пет години затвор през януари.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.