Още една крипто платформа е обявила фалит, позовавайки се на невъзстановими загуби, свързани с фалита на FTX.
На 22 ноември съдът в Сеул официално обяви Delio, южнокорейска платформа за депозиране на виртуални активи, в несъстоятелност, както съобщават няколко местни новинарски издания.
Компанията, която дължи на клиентите си около 245 милиарда вона ($1.75 милиарда), спря тегленията миналата година, оставяйки много от клиентите си в неизвестност.
Фалитът доведе до започване на процедура по ликвидация, като срокът за предявяване на претенции от страна на клиентите е до 21 февруари 2025 г. Първото събрание на кредиторите е насрочено за 19 март 2025 г.
Служител на съда разкри, че значителна част от виртуалните активи на платформата, които е трябвало да бъдат управлявани отделно, вместо това са били съхранявани в сметка на FTX. Това неправилно управление е попречило на Delio да възстанови средствата след срива на FTX през ноември 2022 г., оставяйки около 2,800 клиенти без достъп до активите им от юни 2023 г. насам.
Правните проблеми на Delio се задълбочиха по-рано тази година, когато компанията заведе контраиск срещу южнокорейските регулаторни органи, след като правителственото звено за финансово разузнаване (ЗФР) препоръча уволнението на главния изпълнителен директор Чонг Санг-хо.
През септември 2023 г. Delio беше глобена с 1.83 милиарда вона ($1.34 милиона), а бизнес лицензът ѝ беше временно отнет. Чонг Санг-хо, срещу когото са повдигнати обвинения в измама, присвояване и злоупотреба с доверие, е твърдял в съда, че никога не е било гарантирано, че депозитите на клиентите ще бъдат защитени.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.