Начало » Други » Още една държава плати за петрол в юани вместо долари

Още една държава плати за петрол в юани вместо долари

12.06.2023 19:00 2 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още една държава плати за петрол в юани вместо долари

Пакистан плати за първия си междуправителствен внос на руски петрол в китайски юани. Освен това страната направи още една крачка към изоставянето на щатския долар в международните търговски разплащания.

Reuters съобщи, че сделката е първата между Москва и Исламабад. Освен това пакистанският министър на петрола Мусадик Малик обсъди развитието, което е още едно забележително отклонение от политиката на експортни плащания, която обикновено включва щатския долар.

Усилията за дедоларизация на страните от БРИКС отбелязаха значителен напредък през последните няколко месеца. Всъщност, тъй като блокът продължи да постига напредък в развитието на собствените си валути, той също така се застъпи за използването на няколко национални валути. Факт, който продължава да се реализира и днес.

Пакистан плати първия си междуправителствен внос на руски суров петрол в китайски юани. Освен това промяната на валутните банкноти представлява значителна промяна в разпространението на щатския долар в международен мащаб. По-конкретно в търговските разплащания между страните от БРИКС. Както е видно от няколко търговски споразумения, сключени през последните месеци.

Малик заяви пред Reuters, че сделката включва 100,000 тона петрол, като 45,000 тона „са акостирали на пристанището в Карачи, а останалите са на път“. Освен това в доклада се отбелязва, че сделката позволява на Москва да увеличи търговските си обекти. Русия продължава да увеличава продажбите си в Индия и Китай, поради липсата на продажби на западните пазари след конфликта в Украйна.

Съобщава се, че сделката представлява добра възможност и за Пакистан. По-конкретно, тъй като „нуждите му от финансиране са големи“, суровият петрол от Русия е „нов път“ за страната. От друга страна, сделката допринася значително и за плановете за дедоларизация, приети от блока БРИКС.

Вносът на енергия съставлява по-голямата част от външните плащания на Пакистан. През 2022 г. Исламабад е внесъл 154,000 барела петрол на ден, което е приблизително еднакво с предходната година, сочат данни на аналитичната компания Kpler.

Суровият петрол е доставян предимно от най-големия износител в света Саудитска Арабия, следвана от Обединените арабски емирства. Теоретично 100,000 барела дневно от Русия значително намаляват нуждата на Пакистан от гориво от Близкия изток.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.