Пакистан плати за първия си междуправителствен внос на руски петрол в китайски юани. Освен това страната направи още една крачка към изоставянето на щатския долар в международните търговски разплащания.
Reuters съобщи, че сделката е първата между Москва и Исламабад. Освен това пакистанският министър на петрола Мусадик Малик обсъди развитието, което е още едно забележително отклонение от политиката на експортни плащания, която обикновено включва щатския долар.
Усилията за дедоларизация на страните от БРИКС отбелязаха значителен напредък през последните няколко месеца. Всъщност, тъй като блокът продължи да постига напредък в развитието на собствените си валути, той също така се застъпи за използването на няколко национални валути. Факт, който продължава да се реализира и днес.
Пакистан плати първия си междуправителствен внос на руски суров петрол в китайски юани. Освен това промяната на валутните банкноти представлява значителна промяна в разпространението на щатския долар в международен мащаб. По-конкретно в търговските разплащания между страните от БРИКС. Както е видно от няколко търговски споразумения, сключени през последните месеци.
Малик заяви пред Reuters, че сделката включва 100,000 тона петрол, като 45,000 тона „са акостирали на пристанището в Карачи, а останалите са на път“. Освен това в доклада се отбелязва, че сделката позволява на Москва да увеличи търговските си обекти. Русия продължава да увеличава продажбите си в Индия и Китай, поради липсата на продажби на западните пазари след конфликта в Украйна.
Съобщава се, че сделката представлява добра възможност и за Пакистан. По-конкретно, тъй като „нуждите му от финансиране са големи“, суровият петрол от Русия е „нов път“ за страната. От друга страна, сделката допринася значително и за плановете за дедоларизация, приети от блока БРИКС.
Вносът на енергия съставлява по-голямата част от външните плащания на Пакистан. През 2022 г. Исламабад е внесъл 154,000 барела петрол на ден, което е приблизително еднакво с предходната година, сочат данни на аналитичната компания Kpler.
Суровият петрол е доставян предимно от най-големия износител в света Саудитска Арабия, следвана от Обединените арабски емирства. Теоретично 100,000 барела дневно от Русия значително намаляват нуждата на Пакистан от гориво от Близкия изток.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.