В четвъртък Мария Корина Мачадо, известна венецуелска фигура от опозицията, разкри плана си да интегрира BTC като национален резервен актив.
Това предложение повтаря неотдавнашното решение на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп за създаване на национален Биткойн резерв.
В дискусия с Алекс Гладщайн от Фондацията за човешките права Мачадо изтъкна как BTC може да има ключово значение за справяне със задълбочаващите се икономически проблеми на Венецуела. Тя разкритикува финансовите политики на бившия президент Уго Чавес и на настоящия президент Николас Мадуро, които според нея са причинили катастрофалната девалвация на боливара.
It was an honor to interview @MariaCorinaYA about such an important topic
The Chávistas completely destroyed Venezuela's monetary system
Here she talks about how Bitcoin has been a tool of liberation and how, in the future, the country will rebuild its reserves with BTC 🇻🇪 https://t.co/SetvqE7lTp
— Alex Gladstein 🌋 ⚡ (@gladstein) September 5, 2024
Мачадо отбеляза, че валутата на Венецуела значително се е обезценила, а инфлацията се е покачила до 1.7 милиона процента, поради което цените на стоките от първа необходимост се удвояват почти на всеки два дни. От 2016 г. насам инфлацията е надхвърлила 8 милиона процента, което е накарало огромна част от хората да напуснат страната в търсене на стабилност.
Тя подчерта колко много венецуелци използват Биткойн, за да защитят активите си в условията на хиперинфлация. Мачедо смята, че BTC е от съществено значение за възстановяването на икономиката на Венецуела и за подпомагането на най-бедните ѝ граждани. Освен това тя вярва, че даренията във водещата криптовалута са защитени от конфискация от страна на правителството, което прави криптовалутата ключова част от стратегията за мирен преход.
Въпреки че предложението ѝ има известна прилика с идеята на Тръмп за национален Биткойн резерв за управление на дълга на САЩ, планът на Мачадо е независимо мотивиран от уникалните икономически предизвикателства на Венецуела.
Биткойн започна юли под натиска на по-широки макроикономически фактори, но въпреки трудното начало демонстрира впечатляваща устойчивост.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко и беден татко“, разкри на 1 юли, че е закупил още един Биткойн, потвърждавайки своята дългосрочна оптимистична позиция, дори и това да е свързано с личен риск.
Според най-новите пазарни прогнози на Standard Chartered, през втората половина на 2025 г. Биткойн ще отбележи най-силното си поскъпване спрямо долара в историята.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.