На 20 ноември 2024 г. Зишяо "Гари“ Уанг, съосновател на FTX, стана последният ръководител, който получи присъда, свързана с прословутия срив на борсата през 2022 г.
В Окръжния съд на САЩ в Ню Йорк на Уанг е наложена присъда за вече изтърпяно наказание, както и изпитателен срок от три години и заповед за конфискация на всички незаконно придобити активи. Уанг е признал ролята си в измамата още през декември 2022 г. заедно с Каролин Елисън, бивш главен изпълнителен директор на Alameda Research.
Това решение бележи края на поредица от осъдителни присъди за ръководители на FTX. Забележително е, че делото бе разгледано от съдия Люис Каплан, който осъди и други ключови фигури, замесени в скандала, включително Сам Банкман-Фрийд, който получи присъда от 25 години затвор. Бившият съизпълнителен директор на FTX Райън Саламе също беше осъден на 7.5 години зад решетките.
Присъдата на Уанг, макар и по-лека от тази на някои от неговите колеги, отразява сътрудничеството му с властите. Съдия Каплан изтъкна съдействието му в разследването, което е изиграло решаваща роля за осигуряването на по-леко наказание. Съдията изрази мнение, че желанието му да сътрудничи заслужава „много похвали„, отчитайки уникалните обстоятелства по случая.
По време на цялото производство Уанг изрази съжаление за действията си. В изявлението си пред съда той призна, че е поел по „лесния път“, и изрази ангажимента си да поправи грешките си за участието си в скандала с FTX. След произнасянето на присъдатавниманието се насочва към продължаващата съдебна битка на Банкман-Фрийд, чийто правен екип продължава да обжалва за повторно разглеждане на делото, позовавайки се на твърдения за несправедлив процес.
Нов вид кибератаки набира скорост, съчетавайки социално инженерство с deepfake, генериран от изкуствен интелект, за да атакува държавни служители и лидери в крипто индустрията.
Киберпрестъпна група, съставена предимно от младежи от Калифорния, е обвинена в организиране на мащабна крипто кражба, при която са откраднати над $260 милиона в Биткойн, които са били изпрани чрез сложна мрежа от дигитални тактики и престъпления в реалния свят.
Група инвеститори заведе дело срещу Джонатан Милс, основател на проекта Hashling NFT, с твърдения, че той е присвоил милиони, събрани чрез продажби на NFT и свързано с това предприятие за добив на Биткойн.
Властите в Европа разбиха голяма организирана престъпна група, която е използвала криптовалути за прехвърляне на десетки милиони в незаконни средства за мрежи за трафик на наркотици и хора.