Международният консорциум от разследващи журналисти (ICIJ) е идентифицирал голям криптопрестъпник сред разобилчени, за които се разкрива, че са пренасочвали средства в офшорни зони, за да избегнат данъчните си задължения.
Според документ на ICIJ от 3 октовмри, обобщаващ констатациите на организацията от разследването на т.нар. „документи на Пандора„, идентифицира офшорни активи, принадлежащи на т. нар. „Биткойн цар“, осъден за пране на пари във връзка с най-голямата кибер кражба в историята.
Документите се състоят от 2.94 терабайта данни, обхващащи 11.9 милиона записа от 14 различни доставчици на офшорни услуги. В тях се твърди, че са разкрити скритите активи на повече от 330 политици и високопоставени държавни служители от 90 различни юрисдикции, включително 35 държавни лидери и повече от 130 милиардери.
ICIJ отбелязва също, че сред документите могат да бъдат идентифицирани активите на „банкери, големи политически дарители, търговци на оръжия, международни престъпници, поп звезди, шефове на шпиони и спортни гиганти„.
Докато „Биткойн царят„, идентифициран в документите Пандора, не е посочен директно, присъдата им във връзка с най-значимата кибер кражба в историята стеснява възможностите за това кой може да бъде индивидът.
Репортери описват операциите на хакерската група Carbanak като ненадминати по мащаб и стойност, като се смята, че кибер бандата е откраднала над $1.24 милиарда от финансови институции и предприятия, разположени в повече от 100 държави между 2013 и 2017 г.
Докато двама от шестте лица са осъдени заради ролята си в Carbank, обстоятелствата около ареста през 2018 г. на предполагаемия лидер Денис Токаренко (известен още като Денис Катана) предполагат, че той може да е виновникът, идентифициран в документите на Пандора.
Според статия на Bloomberg Businessweek, в която се разказва за ареста на Токаренко през март 2018 г., испанската национална полиция е открила 15,000 BTC на стойност $162 милиона по това време в притежанията на хакера.
Карлос Юсте, главен инспектор на центъра за киберпрестъпност на испанската национална полиция, заяви пред изданието, че Токаренко също е използвал операция за добив на Биткойн (BTC), закупена в Китай, за да изпере откраднатите му средства в BTC.
Много анализатори също така описват кибер обира на банката на Бангладеш от 2016 г., в която хакери откраднаха близо $1 милиард от сметка на Федералния резерв на Ню Йорк, собственост на централната банка на Бангладеш, като най-голямата виртуална кражба в историята.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Хакери откраднаха криптовалутите на 6,000 потребители на Coinbase
Въпреки това, бившият служител на Rizal Commercial Banking Corporation Мая Сантос Дегуито е единственото лице, което е осъдено за кибератаката досега.
Месеци след пробива в сигурността на стойност $230 милиона индийската крипто борса WazirX направи важна стъпка напред, като замрази $3 милиона в откраднати USDT.
В Южна Корея властите са арестували жена, заподозряна, че е откраднала 700 милиона вона ($480,000) под формата на криптовалута от свой приятел, за да разреши финансовите си проблеми.
Майкъл Лиуелън е подал съдебен иск срещу Министерството на правосъдието на САЩ, обвинявайки администрацията на Байдън, че потиска иновациите в областта на криптовалутите, като тълкува неправилно федералните закони за пренос на пари.
Руски работник, занимаващ се с добив на диаманти, е осъден на седем години затвор с максимална сигурност за предполагаемо предоставяне на финансова подкрепа на въоръжените сили на Украйна чрез транзакции с криптовалута.