Международният консорциум от разследващи журналисти (ICIJ) е идентифицирал голям криптопрестъпник сред разобилчени, за които се разкрива, че са пренасочвали средства в офшорни зони, за да избегнат данъчните си задължения.
Според документ на ICIJ от 3 октовмри, обобщаващ констатациите на организацията от разследването на т.нар. „документи на Пандора„, идентифицира офшорни активи, принадлежащи на т. нар. „Биткойн цар“, осъден за пране на пари във връзка с най-голямата кибер кражба в историята.
Документите се състоят от 2.94 терабайта данни, обхващащи 11.9 милиона записа от 14 различни доставчици на офшорни услуги. В тях се твърди, че са разкрити скритите активи на повече от 330 политици и високопоставени държавни служители от 90 различни юрисдикции, включително 35 държавни лидери и повече от 130 милиардери.
ICIJ отбелязва също, че сред документите могат да бъдат идентифицирани активите на „банкери, големи политически дарители, търговци на оръжия, международни престъпници, поп звезди, шефове на шпиони и спортни гиганти„.
Докато „Биткойн царят„, идентифициран в документите Пандора, не е посочен директно, присъдата им във връзка с най-значимата кибер кражба в историята стеснява възможностите за това кой може да бъде индивидът.
Репортери описват операциите на хакерската група Carbanak като ненадминати по мащаб и стойност, като се смята, че кибер бандата е откраднала над $1.24 милиарда от финансови институции и предприятия, разположени в повече от 100 държави между 2013 и 2017 г.
Докато двама от шестте лица са осъдени заради ролята си в Carbank, обстоятелствата около ареста през 2018 г. на предполагаемия лидер Денис Токаренко (известен още като Денис Катана) предполагат, че той може да е виновникът, идентифициран в документите на Пандора.
Според статия на Bloomberg Businessweek, в която се разказва за ареста на Токаренко през март 2018 г., испанската национална полиция е открила 15,000 BTC на стойност $162 милиона по това време в притежанията на хакера.
Карлос Юсте, главен инспектор на центъра за киберпрестъпност на испанската национална полиция, заяви пред изданието, че Токаренко също е използвал операция за добив на Биткойн (BTC), закупена в Китай, за да изпере откраднатите му средства в BTC.
Много анализатори също така описват кибер обира на банката на Бангладеш от 2016 г., в която хакери откраднаха близо $1 милиард от сметка на Федералния резерв на Ню Йорк, собственост на централната банка на Бангладеш, като най-голямата виртуална кражба в историята.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Хакери откраднаха криптовалутите на 6,000 потребители на Coinbase
Въпреки това, бившият служител на Rizal Commercial Banking Corporation Мая Сантос Дегуито е единственото лице, което е осъдено за кибератаката досега.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.