Cybersecurity Carbon Black обяви, че през първата половина на 2018 г. са били откраднати около $1,1 милиарда в крипто, съобщи CNBC 7-ми юни.
Компанията за сигурност каза, че престъпниците се възползват от dark web, за да улеснят кражбите. Твърди се, че има 12,000 пазара и 34,000 предложения, свързани с крипто-кражба, от които хакерите могат да се възползват. Тъмната мрежа може да бъде достъпна само чрез специален софтуер и позволява на потребителите да останат анонимни и най-вече непроследими.
Рик МакЕлрой от Carbon Black Security, който беше интервюиран от CNBC, заяви, че базов malware струва средно $224 или дори $1,04. McElroy добави, че дори понякога идва с форма на поддръжка на клиенти. Според доклада пазара на malware е на стойност около 6.7 милиона.
Докладът отбелязва, че кражбите могат да се извършват от организирани престъпни картели или криминални банди. По-често зад тях стои висококвалифициран инженер, който работи самостоятелно и търси допълнителен доход. Както се обяснява от МакЕлрой, кибер-кражбата е „доста лесно да се направи“ и всеки може да намери как да се въползва. Той добави:
Има народи, които преподават кодене, но няма работа. Може да са само двама души в Румъния, които трябва да плащат наем.
Притежателите на криптовалути нямат институционална подкрепа, за да защитят инвестициите си или да покрият загубите си в случай на измами или хакерски атаки. МакЕлрой каза:
Обикновено разчитаме на банки, инструментите са там, но инвеститорите трябва да знаят как да направят това. Много хора не знаят в тази нова златна треска, хората използват облачни портфейли и не осигуряват парите си.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.