Cybersecurity Carbon Black обяви, че през първата половина на 2018 г. са били откраднати около $1,1 милиарда в крипто, съобщи CNBC 7-ми юни.
Компанията за сигурност каза, че престъпниците се възползват от dark web, за да улеснят кражбите. Твърди се, че има 12,000 пазара и 34,000 предложения, свързани с крипто-кражба, от които хакерите могат да се възползват. Тъмната мрежа може да бъде достъпна само чрез специален софтуер и позволява на потребителите да останат анонимни и най-вече непроследими.
Рик МакЕлрой от Carbon Black Security, който беше интервюиран от CNBC, заяви, че базов malware струва средно $224 или дори $1,04. McElroy добави, че дори понякога идва с форма на поддръжка на клиенти. Според доклада пазара на malware е на стойност около 6.7 милиона.
Докладът отбелязва, че кражбите могат да се извършват от организирани престъпни картели или криминални банди. По-често зад тях стои висококвалифициран инженер, който работи самостоятелно и търси допълнителен доход. Както се обяснява от МакЕлрой, кибер-кражбата е „доста лесно да се направи“ и всеки може да намери как да се въползва. Той добави:
Има народи, които преподават кодене, но няма работа. Може да са само двама души в Румъния, които трябва да плащат наем.
Притежателите на криптовалути нямат институционална подкрепа, за да защитят инвестициите си или да покрият загубите си в случай на измами или хакерски атаки. МакЕлрой каза:
Обикновено разчитаме на банки, инструментите са там, но инвеститорите трябва да знаят как да направят това. Много хора не знаят в тази нова златна треска, хората използват облачни портфейли и не осигуряват парите си.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.