През 2023 г. данъчните приходи от енергийния сектор в Русия са спаднали с 24%, което се дължи на понижаването на цените на петрола и на намаляването на износа на природен газ от Москва.
Руското министерство на финансите съобщи, че през същия период Кремъл е генерирал 8.82 трилиона рубли ($99.3 милиарда).
Това намаление беше повлияно от средната цена на руски сорт „Урал„, която възлизаше на $62.99 за барел, отбелязвайки 17% спад за годината. Въпреки че цената беше над ограничението от $60, наложено от Г-7 след нахлуването на Русия в Украйна, Министерството на финансите на САЩ засили прилагането на санкциите. Освен това отстъпката в цената на Urals спрямо бенчмарка Brent се увеличи до $14 за барел през декември.
Решението на Русия да намали значително износа на тръбопроводен газ за Европа в отговор на по-ранните санкции доведе до над 65% спад на приходите от износ на газ през 2023 г. За да компенсира въздействието, Русия пренасочи износа на енергия към алтернативни пазари като Китай и Индия, макар и с отстъпка, което доведе до намаляване на приходите за Москва.
Напрежението върху финансите на Кремъл се изостри допълнително от прилагането на мерки за стимулиране, включително изплащането на субсидии в размер на $32.6 милиарда за петролната индустрия. Усилията за ограничаване на тези разходи доведоха до недостиг на гориво в цялата страна в края на 2023 г.
В перспектива до 2024 г. се очаква натискът върху разходите да се увеличи, като почти една трета от бюджета на Русия се отделя за отбрана. Социалните разходи ще съставляват една пета от бюджета, особено когато президентът Владимир Путин се подготвя за петото си участие в изборите.
Израел прави стъпки в крипто сектора, като регулаторът на ценни книжа одобри шест взаимни фонда за Биткойн, управлявани от компании като Migdal Capital Markets и Phoenix Investment.
Binance Futures разширява своите предложения с въвеждането на безсрочни договори B3USDT.
Mastercard постигна значителен напредък в интегрирането на блокчейн технологията, обявявайки, че през 2025 г. ще токенизира 30% от транзакциите си.
Индексът на цените на производителите в САЩ (PPI) за януари отчете повишение от 3.5%, което надхвърли 3.3% през декември, което е сигнал за продължаваща инфлация.