През 2023 г. световният пазар на злато отбеляза забележителен ръст в търсенето, достигайки безпрецедентни нива, както се посочва в последния доклад на Световния съвет по златото.
Според последния доклад на Световния съвет по златото през 2023 г. световният пазар на злато претърпя безпрецедентен ръст в търсенето. Въпреки лекото намаление спрямо предходната година, което възлизаше на около 4,500 тона, включването на извънборсовите сделки увеличи общото търсене до историческите 4,899 тона, поставяйки нов критерий за индустрията. Този скок подчертава трайното привлекателността на златото като материален актив, особено в условията на икономическа несигурност и пазарна нестабилност.
През годината в различните региони се наблюдаваха разнообразни модели на инвестиции в златни кюлчета и монети, като забележително увеличение се наблюдаваше на ключови пазари като Индия, Турция и САЩ. Тези тенденции отразяват нарастващото признание сред инвеститорите за присъщата стойност на златото като надеждно средство за съхранение на богатство и предпазване от девалвация на валутата и геополитически рискове.
През 2023 г. също се наблюдаваше значителен ръст на цените на златото, като спот цената достигна исторически максимум от $2,078 за тройунция към края на годината, отбелязвайки забележително увеличение от 15% спрямо началото на годината. Този скок в цените на златото допълнително затвърди статута на метала като предпочитан сигурен актив във времена на икономическа несигурност и инфлационен натиск.
Централните банки, включително Централната банка на Турция, реагираха на преобладаващата икономическа несигурност, като активно увеличаваха златните си резерви. Този стратегически ход подчертава продължаващата значимост на златото като основен компонент на валутните резерви на централните банки, осигуряващ стабилност и диверсификация в условията на променящата се глобална икономическа динамика.
През юни Китай добави 21 метрични тона злато към резервите си. Според информацията през 2023 г. Китайската централна банка е увеличила наличностите си със 103 метрични тона. Индия и Русия също подсилват резервите си със злато.
Федералният резерв например държи близо 70% от чуждестранните си резерви в злато.
В перспектива до 2024 г. експертите от бранша очакват устойчиво търсене на злато, обусловено от продължаващото геополитическо напрежение, икономическата несигурност и инфлационния натиск. Тъй като световните пазари се ориентират в сложен пейзаж, характеризиращ се с търговски спорове, геополитически конфликти и продължаващи последици от пандемията COVID-19, златото се очаква да остане фар на стабилност и устойчивост за инвеститорите, които се стремят да опазят активите си и да се ориентират в бурните икономически води.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.