Въпреки тежката седмица за Биткойн, конкуренцията между миньорите се приближава до най-високото си ниво от януари 2022 г. насам.
Хещиращата мощност (хашрейт) и трудността се повишават през август 2022 г., тъй като миньорите се присъединяват отново към мрежата след продължилата месеци фаза на капитулация, съпроводена с нарастващи оперативни разходи.
Хашрейтът измерва изчислителната мощност в PoW мрежа, каквато е мрежата на Биткойн (BTC).
Трудността измерва колко работа трябва да свършат миньорите в система, базирана на консенсус за доказателство за работа (PoW), преди да добавят блок в блокчейн и да спечелят Биткойн. Тя отговаря и за поддържането на стабилен темп на инфлация.
По-високият хашрейт предполага по-голяма трудност и обратното. Целта на регулирането на трудността е да се поддържа средното време за създаване на блок на приблизително десет минути.
През август 2022 г. трудността достигна 28.35Т при блок 749,952, което е с 10% по-малко от предишния връх от 31.25Т през май 2022 г. Средното време за блок достигна 9.1 минути, което сигнализира за потенциално повишаване на трудността, за да достигне десет минути.
Консултантската фирма Blocksbridge очаква трудността да скочи с 6.8% в най-значителното увеличение за периода от началото на годината досега, което може да доведе до надхвърляне на предишния рекорд на метриката. Трудността на добива се коригира приблизително на всеки две седмици.
Но Blocksbridge предупреди, че миньорите с по-старо оборудване може да пострадат, тъй като цената на Биткойн се бори около границата от $20,000, което ще се отрази на блок субсидиите – част от приходите, изплащани на миньорите за успешно „извличане“ на блок от транзакции. Фирмата заяви, че мечият пазар е особено тежък за онези миньори с неефективни компютри за добив (ригове).
При спад на цената на Биткойн с над 60% спрямо исторически високите стойности, отбелязани през четвъртото тримесечие на 2021 г., миньорите трябва да добиват повече, за да останат на печалба. В резултат на това хепиращата мощност на Биткойн възлиза на повече от 246 екзахаша в секунда според данни от 22 август 2022 г., което засилва сигурността на блокчейна.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Доклад сочи, че 16% от Етериум нодовете са застрашени
Миньорите могат също така да продават добитите BTC, за да покрият оперативните разходи, които през второто тримесечие се повишиха с 22%, оказвайки допълнителен натиск върху цената.
Други миньори, като Stronghold Digital Mining, продадоха оборудването си за добив, за да наберат средства за изплащане на дългове.
Етериум (ETH), чийто хашрейт скочи през август, предлага на миньорите около четири пъти по-високо възнаграждение за успешно добавяне на блок в мрежата.
Но преминаването на Етериум от система за доказателство за работа към система за доказателство за залог (PoS) означава, че някои миньори могат да се върнат към добива на BTC или да прехвърлят оборудването си към някоя от предполагаемите хард форкове на Етериум, които щели да използват PoW алгоритъма.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.