Анализаторите на Morgan Stanley предупреждават инвеститорите, че предстоящите президентски избори в САЩ могат да доведат до значителна пазарна волатилност.
Те прогнозират, че забавянето на изборните резултати може да създаде несигурност – фактор, който в исторически план е водил до неочаквани пазарни движения.
Моника Гера, ръководител на отдел „Политика“ в Morgan Stanley Wealth Management, и Даниел Коен, стратег по политиката на САЩ, подчертаха, че несигурността около решенията на избирателите и икономическите условия може да повиши волатилността на финансовите пазари с наближаването на изборите.
В неотдавнашен доклад те предупредиха, че очакваното забавяне на изборните резултати може да подхрани спекулациите. Гера и Коен се позоваха на предишни изборни цикли, отбелязвайки, че периодите на несигурност могат да доведат до хаотично пазарно поведение, обусловено от промяната в инвеститорските нагласи. Те заявиха:
Забавените резултати от изборите внасят несигурност и спекулации, които в исторически план водят до повишена краткосрочна волатилност на пазара.
В доклада се отбелязва, че по време на изборите през 2020 г. индексът на волатилността на CBOE (VIX), често наричан „метрика на страха“ на фондовия пазар, е нараснал с 40% през трите дни след изборите до потвърждаването на победителя.
Анализаторите изтъкнаха, че бавното преброяване на бюлетините, изпратени по пощата в различни щати, е знак за потенциални забавяния. По-конкретно, те отбелязаха, че 23 щата ще започнат да броят бюлетините едва в деня на изборите, докато 15 щата ще започнат след затварянето на избирателните секции.
Очаква се близката надпревара между кандидатите на Демократическата партия и на Републиканската партия допълнително да усложни времето за обявяване на резултатите. Гера и Коен подчертаха, че малките разлики в решаващите щати могат да доведат до удължаване на процеса на преброяване или дори до правни предизвикателства. Те предположиха, че забавянето на окончателните резултати може да продължи с дни или дори седмици.
Експертите съветват инвеститорите да се съсредоточат върху по-широкия бизнес цикъл, който според тях е по-показателен за пазарното представяне, отколкото самите избори.
Последните анкети на CNN индикират много близко съревнование, като и двамата кандидати събират по 47% подкрепа от вероятните избиратели, както бе съобщено на 25 октомври. Предишно проучване през септември показа също толкова напрегната надпревара, като Тръмп получи 47%, а Харис бе малко по-напред с 48%.
Неотдавнашен доклад разкри, че съпругата на Джу Су, съосновател на несъществуващия крипто хедж фонд Three Arrows Capital (3AC), е продала луксозно имение в Сингапур за впечатляващата сума от $38.5 милиона, въпреки съдебната заповед за замразяване на активите им след обявяването на компанията в несъстоятелност.
Миналата сряда цените на златото надхвърлиха $2,800 за тройунция, поставяйки нов рекорд, след което претърпяха значителен спад.
Според неотдавнашните коментари на известния икономист Питър Шиф американският долар в момента се намира в несигурна ситуация.
Българският икономист и анализатор Михаил Кръстев изрази своето мнение относно препоръката на Европейската централна банка (ЕЦБ) да не се инвестира в Биткойн.