Росен Йосифов, 53-годишен български гражданин и собственик на криптовалутната борса ‘RG Coins’, е осъден за управление на схема за изпиране на милиони долари.
След двуседмично дело, Йосифов бе признат за виновен от федералното жури във Франкфорт, Кентъки, за заговор за пране на пари и за заговор за рекет. Жителят на Кентъки ще бъде изправен пред присъда на 12-ти януари, 2021 г.
Журито установи, че най-малко 900 американски граждани бяха измамени в схема, като съучастниците на. Йосифов, базирани в Румъния, публикуват реклами в популярни търговски платформи като eBay и Craigslist за стоки с висока стойност, като например превозни средства, които не съществуват.
Според съобщение на Министерството на правосъдието, измамниците биха предоставили на жертвите си измамни документи и фактури, включващи търговските марки на реномирани компании, за да култивират привидна легитимност и дори наемат кол центрове, и „помощен персонал„, за да облекчат притесненията на своите купувачи.
След като получи плащане, Йосифов преобразува средствата в крипто активи и превежда приходите на офшорни перачи на пари. Журито установи, че Йосифов съзнателно предоставя услуги на престъпния синдикат от поне септември 2015 г. до декември 2018 г. – обменяйки Биткойн на стойност повече от $4,9 милиона за четирима други членове на организацията.
Арести са извършени от американски държавни и федерални власти с помощта, предоставена от румънската национална полиция и румънската агенция за преследване на организираната престъпност. Йосифов е 17-ият обвиняем, осъден по делото, като в момента трима други бегълци са на свобода. Повече от една дузина от обвиняемите бяха екстрадирани от Румъния.
RG Coins е основана през април 2014 г., като уебсайтът продава хардуерни портфейли и улеснява обмена на криптовалути за региона на Източна Европа.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.