Тъй като пазарът на Биткойн узрява и дигиталните активи генерират интерес, широко разпространените 'пъмп и дъмп' тактики стават все по-популярни. Един пример е Safemoon.
В такива схеми добре известни личности използват своята известност, за да промотират криптовалута и по този начин да повишат цената ѝ, като същевременно планират голяма разпродажба на оставащото предлагане на монетата на „надутата“ цена.
Бен Филипс, бивш инфлуенсър на Safemoon, е обвинен в организиране на измама на стойност $12 милиона. Той е обвинен, че популяризира Safemoon чрез своето влияние, като едновременно с това продава милиони токени.
SafeMoon беше въвлечен в допълнителни противоречия като YouTube потребителят Стивън Финдейсен, известен още като „Coffeezilla„, повдига обвиненията срещу Филипс, бивш главен маркетинг директор на компанията.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Тревожни прогнози на Робърт Кийосаки се реализират
Бен Филипс, базиран в Обединеното кралство инфлуенсър, най-известен със своите шеговити видеоклипове, има над 4 милиона абонати в YouTube и подобно на много други инфлуенсъри е дълбоко потопен в световете на криптовалутите и NFT.
Филипс често споделя и говори за Safemoon – алткойн проект на Binance Smart Chain (BSC) – но това може да е източникът на всички усложнения.
Филипс непрекъснато продаваше своя Safemoon за милиони долари, според проучването на Coffeezilla, след като го промотираше през социалните си мрежи и наблюдаваше как цената се покачва.
Филипс публикува информацията за портфейла си на своите поддръжници в туит на 12-ти април миналата година, като поиска те да плащат за неговия Starbucks. Това позволи на интернет разузнавача Coffeezilla да разследва, който е получил като част от по-голямо разследване на прословутия измамнически токен SafeMoon.
Освен това Coffeezilla включва изображения на всички туитове, в които Филипс прави подобни забележки, подредени хронологично, както и конкретна информация за неговите продажби и дори важни URL адреси на BscScan, които проследяват транзакциите му.
Филипс закупи SafeMoon от PancakeSwap за $4 милиона през март и го продаде за $16 милиона през декември, според изчисленията на CoffeeZilla, което му осигури прилична печалба от $12 милиона.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Наблюдава се рекорден отлив на Биткойн от борсите – какво означава това?
SafeMoon стартира през март 2021 г. и веднага цената скочи с десетки хиляди проценти. Въпреки това, през декември 2021 г., екипът стартира договор за версия 2 на различен адрес, като по този начин прекрати договора за версия 1.
Междувременно Филипс премахна по-голямата част от публикациите си и профила му в Twitter сега изглежда сякаш е наскоро направен. Той обикновено използва груб език в своите туитове, включително един през юли миналата година, в който пожела на Safemoon кит да бъде „ударен от автобус„.
Атаките, насочени към блокчейн компании, не показват признаци на забавяне. Децентрализираната платформа за търговия Curve Finance потвърди съобщенията, че уебсайтът ѝ е претърпял фронтална атака във вторник.
Фирмата за блокчейн анализи Chainalysis твърди, че мостовете между различните вериги, които позволяват прехвърляне на активи между независими блокчейни, са сред протоколите с най-висок риск в блокчейн индустрията за измами и злонамерени личности.
Грег Дуайър, бившият ръководител на отдела за бизнес развитие на BitMEX, е променил признанието си за виновен в наказателен процес, в който се твърди, че е нарушил Закона за банковата тайна, показват съдебни документи.
Новостартиралият Web3 проект Dragoma изглежда е бил обект на ‘rug-pull’ на приблизителна стойност $3.5 милиона, според данни на PeckShield.