Правителството на Обединеното кралство изясни позицията си по отношение на стейкинга на криптовалути, като ги извади от класификацията на „колективните инвестиционни схеми“ (CIS) - категория, която подлежи на строг регулаторен надзор.
Тази промяна осигурява по-голяма правна сигурност за блокчейн мрежите, използващи механизми за доказване на залози, като Етериум и Solana.
Промяната, очертана в изменение на Закона за финансовите услуги и пазари от 2000 г., официално изключва „квалифицираното стейкване на криптоактиви“ от регулациите на CIS.
За разлика от взаимните фондове или ETF-ите, които изискват разрешение и стриктно спазване на изискванията под ръководството на Органа за финансово поведение (FCA), стейкването няма да се сблъска с такива тежести. Предвижда се новото правило да влезе в сила на 31 януари 2025 г.
Тази корекция е в съответствие с по-широкия план на Министерството на финансите на Обединеното кралство за регулиране на дигиталните активи. Нови насоки за услугите за стейкинг, стабилните монети и други крипто дейности се очакват в началото на 2025 г., а цялостна регулаторна рамка за платформите за търговия и крипто кредитирането се очаква да бъде създадена до 2026 г.
Въпреки тези стъпки FCA продължава да се сблъсква с предизвикателства при надзора на крипто индустрията. През 2024 г. тя получи хиляди доклади за незаконни крипто реклами, но бяха предприети действия в малко повече от половината случаи.
Ходът на Министерството на финансите сигнализира за усилията да се подкрепят иновациите в крипто сектора, като същевременно се отстранят регулаторните пропуски. Като освобождава стейкинг процесите от строгите правила на CIS, Обединеното кралство се позиционира така, че да се приспособи към блокчейн технологиите, като същевременно продължава да защитава инвеститорите.
Доставчикът на крипто портфейли Phantom е набрал $150 милиона в кръг за финансиране от серия С, ръководен от Sequoia Capital и Paradigm, с участието на Andreessen Horowitz и Variant, с което оценката му достига $3 милиарда.
Ветеранът анализатор Питър Бранд, който преди беше скептичен към Cardano (ADA), промени позицията си, привличайки вниманието на крипто общността с последната си бича прогноза.
Докладите сочат, че eToro е подала поверителни документи в Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) за първично публично предлагане (IPO), което е потенциален крайъгълен камък за платформата.
По време на изслушване в Сената Скот Бесент, номиниран от новоизбрания президент Доналд Тръмп за министър на финансите, отхвърли идеята за дигитална валута на централната банка на САЩ (CBDC), заявявайки, че подобни инструменти не са необходими на страната.