Правителството на Обединеното кралство изясни позицията си по отношение на стейкинга на криптовалути, като ги извади от класификацията на „колективните инвестиционни схеми“ (CIS) - категория, която подлежи на строг регулаторен надзор.
Тази промяна осигурява по-голяма правна сигурност за блокчейн мрежите, използващи механизми за доказване на залози, като Етериум и Solana.
Промяната, очертана в изменение на Закона за финансовите услуги и пазари от 2000 г., официално изключва „квалифицираното стейкване на криптоактиви“ от регулациите на CIS.
За разлика от взаимните фондове или ETF-ите, които изискват разрешение и стриктно спазване на изискванията под ръководството на Органа за финансово поведение (FCA), стейкването няма да се сблъска с такива тежести. Предвижда се новото правило да влезе в сила на 31 януари 2025 г.
Тази корекция е в съответствие с по-широкия план на Министерството на финансите на Обединеното кралство за регулиране на дигиталните активи. Нови насоки за услугите за стейкинг, стабилните монети и други крипто дейности се очакват в началото на 2025 г., а цялостна регулаторна рамка за платформите за търговия и крипто кредитирането се очаква да бъде създадена до 2026 г.
Въпреки тези стъпки FCA продължава да се сблъсква с предизвикателства при надзора на крипто индустрията. През 2024 г. тя получи хиляди доклади за незаконни крипто реклами, но бяха предприети действия в малко повече от половината случаи.
Ходът на Министерството на финансите сигнализира за усилията да се подкрепят иновациите в крипто сектора, като същевременно се отстранят регулаторните пропуски. Като освобождава стейкинг процесите от строгите правила на CIS, Обединеното кралство се позиционира така, че да се приспособи към блокчейн технологиите, като същевременно продължава да защитава инвеститорите.
Меме монетите доминират крипто пазара през юли, като досега през месеца са надминали всички други сектори с впечатляваща възвръщаемост от 30.06%, според най-новите данни на CoinDesk.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.