От началото на 2024 г. американският производител на чипове Nvidia изпреварва акциите на Apple, като цената на акциите на Nvidia се е увеличила с повече от 150%, докато тази на Apple е нараснала само с 6% от началото на годината досега, според данни на Nasdaq.
Това представяне предхожда дългоочакваното разпределение на акциите на Nvidia в съотношение 10 към 1, което стартира на 10 юни.
В краткосрочен план Nvidia също превъзхожда Apple, като месечната цена се е повишила с 34% в сравнение със скромното увеличение от 7% на Apple. Оценката на Nvidia, най-големият производител на чипове в света, се повиши поради нарастващото търсене на полупроводникови чипове, особено за AI приложения.
Въпреки това акциите на Nvidia поевтиняха в предборсовата търговия в понеделник преди разделянето на акциите. Към 19:30 Nvidia се търгуваше на цена от $122.14, което представляваше ръст от 1.04%, а на месечна база отчита ръст от над 30%.
Nvidia е най-скорошен от „Великолепната седморка“, която се разделя от 2022 г. насам, присъединявайки се към компании като Apple, Tesla, Amazon и Alphabet. Въпреки че разделянето на акции може да привлече повече инвеститори на дребно, то може да увеличи и волатилността. Адам Кунс, главен инвестиционен директор на Winthrop Capital, отбеляза, че инвеститорите на дребно могат да бъдат по-импулсивни, което води до по-големи пазарни колебания, тъй като институционалното влияние намалява.
През предходната седмица Nvidia достигна пазарна капитализация от $3 трилиона благодарение на голямото търсене на полупроводници. Според Гурпс Рай, главен изпълнителен директор на droppGroup, ръстът, демонстриран от Nvidia, означава, че настъпва епоха, в която компаниите, съсредоточени около изкуствения интелект, завладяват пазара, точно както технологичните гиганти изместиха индустриалните магнати в списъка Fortune 500.
Тъй като Южна Корея затяга правилата за криптовалутите през 2025 г., Bithumb се подготвя за IPO, като преструктурира операциите си.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.