От началото на 2024 г. американският производител на чипове Nvidia изпреварва акциите на Apple, като цената на акциите на Nvidia се е увеличила с повече от 150%, докато тази на Apple е нараснала само с 6% от началото на годината досега, според данни на Nasdaq.
Това представяне предхожда дългоочакваното разпределение на акциите на Nvidia в съотношение 10 към 1, което стартира на 10 юни.
В краткосрочен план Nvidia също превъзхожда Apple, като месечната цена се е повишила с 34% в сравнение със скромното увеличение от 7% на Apple. Оценката на Nvidia, най-големият производител на чипове в света, се повиши поради нарастващото търсене на полупроводникови чипове, особено за AI приложения.
Въпреки това акциите на Nvidia поевтиняха в предборсовата търговия в понеделник преди разделянето на акциите. Към 19:30 Nvidia се търгуваше на цена от $122.14, което представляваше ръст от 1.04%, а на месечна база отчита ръст от над 30%.
Nvidia е най-скорошен от „Великолепната седморка“, която се разделя от 2022 г. насам, присъединявайки се към компании като Apple, Tesla, Amazon и Alphabet. Въпреки че разделянето на акции може да привлече повече инвеститори на дребно, то може да увеличи и волатилността. Адам Кунс, главен инвестиционен директор на Winthrop Capital, отбеляза, че инвеститорите на дребно могат да бъдат по-импулсивни, което води до по-големи пазарни колебания, тъй като институционалното влияние намалява.
През предходната седмица Nvidia достигна пазарна капитализация от $3 трилиона благодарение на голямото търсене на полупроводници. Според Гурпс Рай, главен изпълнителен директор на droppGroup, ръстът, демонстриран от Nvidia, означава, че настъпва епоха, в която компаниите, съсредоточени около изкуствения интелект, завладяват пазара, точно както технологичните гиганти изместиха индустриалните магнати в списъка Fortune 500.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Докато американските банкови гиганти се придвижват към пускането на единна стабилна монета, основателят на Cardano Чарлз Хоскинсън празнува тиха победа.
В ход, който подчертава глобалното отклонение от господството на американския долар, Алжир официално се присъедини към Новата банка за развитие на БРИКС (NDB).