Home

Nvidia и AMD получиха забрана да изнасят чипове за Китай

02.09.2022 14:35 3 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Nvidia и AMD получиха забрана да изнасят чипове за Китай

Новите търговски ограничения, наложени от Съединените щати срещу Китай, ограничават продажбата на авангардни технологии за високопроизводителни изчисления (HPC) и изкуствен интелект от Nvidia и AMD на втората по големина икономика в света.

В заявление до Комисията по ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Nvidia разкри, че ѝ е забранено да изнася своите графични процесори A100 и предстоящия H100 за Китай и Русия, на практика незабавно. Заявената цел на лицензионните изисквания е да се предотврати „крайната военна употреба“ от тези държави.

AMD съобщи, че също е получила инструкции от американските власти да спре продажбите на своя най-добър графичен чип Instinct MI250 в Китай и Русия. Вариант на този чип, MI250X, захранва суперкомпютъра Frontier на Министерството на енергетиката на САЩ, който по-рано тази година стана първият официално класиран екзамащабен суперкомпютър в света.

Пълно ли е ограничението за износ към Китай?

За да може да изнася ограничените технологии, Nvidia ще трябва да кандидатства за лиценз от Министерството на търговията на САЩ. Според доклад на CNBC Nvidia работи в тясно сътрудничество с правителството на САЩ, за да се справи със ситуацията.

Nvidia заяви, че „работи с клиенти в Китай“ и „се стреми да задоволи техните планирани или бъдещи покупки на продукти на центрове за данни на компанията с продукти, които не подлежат на новото изискване за лиценз“.

Междувременно на AMD беше казано, че не може да доставя своите MI250 чипове в Китай и Русия. Компанията не смята, че MI100 чиповете са засегнати. Говорител на AMD, цитиран от Reuters, заяви, че не се очаква новите правила да окажат съществено въздействие върху бизнеса на компанията.

Конкурентният производител на чипове Nvidia обаче има повече проблеми. Компанията може да изгуби $400 милиона от потенциални продажби в Китай, „ако клиентите не искат да закупят алтернативните продуктови предложения на компанията или ако [правителството на САЩ] не предостави своевременно лицензи или откаже лицензи на значими клиенти“, заяви Nvidia в неотдавнашна подаденото заявление до Комисията по ценни книжа и борси.

Nvidia твърди, че ще ѝ бъде разрешено да продължи проектите за разработване на H100 в континентален Китай и Хонконг.

Китай не са доволни от този ход

Китай осъди този ход. Официалният представител на китайското външно министерство Уан Уенбин окачестви действието като „технологична блокада“ на Китай и го нарече „научно-технологична хегемония“. „САЩ се стремят да използват технологичното си превъзходство като предимство, за да спъват и потискат развитието на нововъзникващите пазари и развиващите се страни“, каза той в изявление.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Базиран на Етериум протокол усъмни потребителите с нова функция


Министерството на търговията на САЩ не е направило официално изявление, но негов говорител се позова на съображения за национална сигурност. „Макар че в момента не сме в състояние да очертаем конкретни промени в политиката, ние предприемаме цялостен подход за прилагане на необходимите допълнителни действия, свързани с технологиите, крайните употреби и крайните потребители, за да защитим националната сигурност и външнополитическите интереси на САЩ“, заяви говорителят в изявление за Reuters.

Макар че новите правила за износ се прилагат както за Русия, така и за Китай, както Nvidia, така и AMD прекратиха дейността си с Русия малко след нейното нахлуване в Украйна.

Това действие е последното от поредицата технологични ограничения, наложени от САЩ срещу Китай. През 2015 г. на Intel беше отказан лиценз за износ, за да достави своите технологии за HPC процесори на китайски проект за суперкомпютри. Ограничението по-специално накара Китай значително да увеличи инвестициите в т.нар. местни HPC технологии.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Bybit: Ето колко Етериум e възстановен след скорошната хакерска атака

След хакерската атака срещу Bybit на 21 февруари борсата успя да възстанови значителна част от резервите си в Етериум, като се върна до почти половината от нивата си преди атаката.

23.02.2025 20:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Dogecoin се стреми към глобален прием с нови стратегически партньорства

Тимъти Стебинг, директор на Фондация Dogecoin, наскоро сподели вълнуващи идеи за плановете за разширяване на глобалния прием на DOGE.

23.02.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Arkham Intelligence ще стартира спот търговия с криптовалути в САЩ

Arkham Intelligence, компания за крипто обмен и анализи, разширява услугите си и включва спот търговия с криптовалути, която ще стартира в 17 американски щата на 1 март.

23.02.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао търси съвет за разпределението на неочаквани дарения на стойност $1 милион

Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.

23.02.2025 16:00 2 мин. четене Kosta Gushterov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.