НАЧАЛО Финтех

Новото десетилетие и дигитализацията на банките

07.01.2020 22:59 4 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Новото десетилетие и дигитализацията на банките

Технологичните конгломерати може да искат да се занимават с банкиране тази година, но не - те със сигурност не искат да са банки.

Google планира да въведе банкови сметки на потребителите по-късно тази година в сътрудничество със Citibank и базиран в Калифорния кредитен съюз.

Компанията иска да се възползва от финансовото ноу-хау на своите партньори, като същевременно предоставя цифровия слой чрез Google Pay.

Този ход донякъде напомня на подобен на ход на друга компания от Силициевата долина. През 2019 г. Apple дебютира кредитна карта, създадена в партньорство с Goldman Sachs.

Подобно на Google, компанията остави голяма част от финансовата работа на своя банков партньор, докато проектира самата карта и я интегрира с приложението си за дигитален портфейл.

Въпреки че продуктите им са различни, двете фирми имат нещо общо: те не планират да станат регулирани финансови институции като Citi или Goldman. Докато FAANG – група от компании, която включва Google, Amazon, Facebook и Apple – безспорно ще задълбочи работата си във финансите тази година, напредъкът им в банковата сфера ще бъде по-бавен, според Сара Коциянски, ръководител на изследванията във финтех консултантската компания 11:FS.

Големите технологични фирми ще продължат да добавят към съществуващите си услуги, които са периферни за банковото обслужване, без да се опитват да са банки напълно”, каза тя.

“Главоболиятa, свързани с получаването и поддръжката на банков лиценз вероятно ще се считат за твърде голям риск за тези компании. Вместо това, те ще продължат да работят с лицензирани партньори.”

В Европа се появиха много онлайн банки като Monzo и N26, насочени към портфейлите на по-младите потребители. Сингапур и Хонконг също са в процес на въвеждане на нови лицензи за дигитални банки, за да улеснят технологичния бизнес в предлагането на финансови услуги. Коциански обясни, че американските технологични компании няма да искат да стават банки поради съпътстващите регулаторни ограничения.

Това е възглед, който споделя и главата на Accenture за глобални плащания, Сулаб Агаруал. Анализаторът коментира на CNBC, че няма смисъл технологичните гиганти да стават банки. Той каза, че възвръщаемостта на капитала на една технологична компания е много по-голяма от тази на кредитора.

<span style="background-color: transpa Други технологични компании навлизат във финансите.

В случая на Facebook, компанията иска да въведе криптовалута, която прави глобалните плащания по-евтини и по-бързи. Виртуалният токен ще бъде обвързан с кошница от валути и държавен дълг, но въпреки това съществуват регулаторни опасения, че може да навреди на паричния суверенитет на големите световни икономики.

Фирмата е призована от президента, Доналд Тръмп, да потърси статут на федерална банка, преди да продължи с проекта. Подобен процес за всяка технологична компания би бил труден, като се има предвид колко сложно е за финтех компаниите да получат банкови лицензи в САЩ. Експериментът на Facebook обаче има потенциал да бъде сериозен конкурентен риск за големите банки.

Теорията гласи, че ако 2 милиарда души изтеглят депозитите си от банковата система и ги конвертират в Libra, вие на практика ще предизвикате банкова криза”, каза Саймън Тейлър, съосновател и водещ блокчейн програмист в 11: FS.

“Facebook е достатъчно голям, за да бъде правдоподобен такъв сценарии, но дали това ще се случи или не, зависи много повече от това кой потребителски проблем се решава.”

Освен Libra, Facebook също така консолидира своите платежни продукти под нова марка, наречена Facebook Pay. Uber, подобно на своя конкурент Grab в Югоизточна Азия, вече има подразделение, наречено Uber Money, в което се съхранява дигитален портфейл и модернизирани разплащателни карти. Други конкуренти са Google Pay и Apple Pay в САЩ и китайски приложения за плащане като Alipay и WeChat Pay.

Съобщава се, че фирмата е в преговори с J. P. Morgan за откриване на собствени чекови сметки, въпреки че все още не е ясно дали това някога ще се случи.

@page { size: 8.5in 11in; margin: 0.79in } p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 115%; background: transparent }

Що се отнася до Apple, Коциански очаква фирмата, подобно на Google, да продължи да “остава в платежното пространство, периферно на традиционното банкиране.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Финтех Новини

Близо 98% от централните банки се готвят за пускането на CBDC

По данни на Световния икономически форум над 98% от централните банки в света в момента са ангажирани с „проучване, експериментиране, пилотиране или внедряване“ на дигитални валути на централните банки (CBDC).

24.04.2024 8:00 1 мин. четене

Топ германска банка ще предлага крипто услуги

Най-голямата федерална банка в Германия, Landesbank Baden-Württemberg (LBBW), с активи на обща стойност 333 милиарда евро, създаде стратегическо партньорство с Bitpanda Technology Solutions, водеща европейска крипто платформа.

16.04.2024 10:00 1 мин. четене

MasterCard и 1inch си партнират за нова крипто дебитна карта

1inch Network, компания за децентрализирани финанси (DeFi), в сътрудничество с Mastercard и Baanx, представи нова дебитна карта, оборудвана с функционалност за конвертиране на крипто във фиатна валута.

09.04.2024 16:00 1 мин. четене

Цените на тези три AI криптовалути скочиха след слухове за сливането им

Fetch.ai е в процес на обсъждане на потенциалното сливане на токените с SingularityNET и Ocean Protocol в токен ASI, чиято напълно разгърната стойност се очаква да бъде около $7.5 милиарда.

27.03.2024 22:00 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.