Жителят на Калифорния Сет Шапиро заведе дело срещу гиганта за безжични услуги AT&T, като твърди, че служителите на компанията са помогнали за извършване на SIM-суап, което е довело до кражба на над $1,8 милиона долара общо, включително криптовалути.
В жалбата, подадена на 17-ти октомври, се твърди, че Шапиро e технологичен експерт, автор и помощник професор в „University of Southern California School of Cinematic Arts“. В делото се твърди, че между 16-ти май и 18-ти май, служители на AT&T са дали достъп до мобилния телефон на Шапиро на външни хакери:
„Служителите на AT&T са се сдобили с неоторизиран достъп до безжичния (wireless) акаунт на Шапиро, прегледали са неговата лична информация и са прехвърлили правомощия на телефон, контролиран от хакери, в замяна на пари. […] След това хакерите са използвали достъпа до wireless номера на Шапиро за да използват неговите лични и дигитални финансови сметки, и са откраднали повече от 1,8 милиона.“
В документа се посочва, че тези действия са позволили на хакерите да получат достъп и до личните сметки на Шапиро на няколко крипто борси:
„Докато трети страни са имали контрол върху безжичния номер на Шапиро, те са използвали този контрол за достъп и промяна на паролите за акаунтите на Шапиро на платформи за обмен на криптовалути, включително KuCoin, Bittrex, Wax, Coinbase, Huobi, Crytopia, LiveCoin, HitBTC, Coss.io, Liqui и Bitfinex.“
Ищецът също така твърди, че притежава история на чатове, в които служителите на AT&T и хакерите са обсъждали как трябва да се насочват откраднатите пари и са се хвалили колко са взели.
Шапиро също така твърди, че не за първи път става жертва на SIM-суап, следователно неговата лична информация и онлайн акаунти вече са били компроментирани в миналото. В жалбата е посочено:
„Повтарящите се неуспехи на AT&T за защита на сметката на г-н Шапиро от неоторизиран достъп са нарушение на федералния закон.“
Той също така твърди, че телекомуникационният гигант е нарушил няколко закона на щата Калифорния, включително Закона за нелоялната конкуренция, Конституционното право за поверителност и Закона за защита на потребителите. И накрая, Шапиро също обвинява AT&T в небрежност.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.