Наскоро руският президент Владимир Путин подписа нов закон за криптовалутите, който разширява правната рамка за добивът им и свързаната с тях инфраструктура в цялата страна.
Влизайки в сила от 1 ноември, законът позволява на руското правителство да засили контрола си върху добива на криптовалути, като същевременно увеличава надзора си върху дейностите, свързани с дигиталните валути. Това развитие бележи значителна промяна в подхода на Русия към регулирането на криптовалутите.
Приет от Държавната дума, долната камара на руския парламент, законът позволява на властите да налагат ограничения върху дейностите по добив на криптовалути, основани на местоположението. В определени региони могат да бъдат наложени ограничения за добив на полезни изкопаеми въз основа на потреблението на електроенергия и регионалния енергиен капацитет. Освен това законът дава възможност за регулиране на инфраструктурата, свързана с добива, включително контрол на минните басейни в рамките на определени райони.
Законът също така разширява достъпа до базата данни с адреси на дигитални валути за различни федерални органи, като от една Федерална служба за финансов мониторинг се разширява до множество изпълнителни и правоприлагащи органи. Тази промяна повишава капацитета на Русия за справяне с незаконното финансиране в сектора на цифровите валути.
Националният регистър за майнинг ще премине от Министерството на дигиталното развитие към Федералната данъчна служба, която ще контролира регистрациите на добивни компании и ще изключва от списъка дружествата за повтарящи се нарушения на изискванията. Частните лица, които използват ограничена електроенергия, няма да бъдат задължени да се регистрират.
Тази регулаторна промяна идва в момент, когато руските компании са изправени пред засилени санкции от страна на САЩ, Великобритания и ЕС, възпрепятстващи трансграничните транзакции. За да се смекчат тези санкции, законодателните изменения от юли легализират добива на криптовалути, което дава възможност на руските компании да поддържат търговски пътища, особено със съюзници като Китай, Иран и Индия.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.