Данъчните власти на Нова Зеландия постановиха, че доходите в криптовалути са законни.
В бюлетина за данъчна информация, публикуван на 4-ти юли, Министерството на вътрешните приходи на Нова Зеландия обобщи разпоредбите на публичното решение, постановено съгласно s 91D от Закона за данъчната администрация на страната от 1994 г.
По-конкретно, указанията за данъчното третиране на дохода от криптовалути се прилагат за плащания в криптовалути, които са част от редовната заплата на служители и са фиксирани в предварително определена сума или ставка.
Също така, законът се прилага само за работещите със заплати – а не за самостоятелно заетите данъкоплатци – покриващи както възнаграждение за услуги, така и бонуси, комисионни и безвъзмездни помощи. За да бъде облагаема заплата деноминирана в крипто, решението определя, че крипто активът, платен на служителите, не трябва да подлежи на период на блокиране и трябва да бъде директно конвертируем във фиатна валута, като се изяснява, че:
В настоящата среда, в която криптовалутите не се приемат лесно като плащане за стоки и услуги, мнението на Комисаря е, че криптовалутите, които не могат да бъдат конвертирани директно във фиатна валута на борса […], не са достатъчно като пари, за да се разглежда за заплата.
Крипто активите, подобни на пари, са допълнително дефинирани като тези, които осигуряват обща система за разплащане с равностойни връзки, а не активи, които функционират по подобен начин на ваучери, акции или дългови ценни книжа.
За да може заплатата да бъде облагаема, агенцията счита, че съществена цел на въпросната криптовалута трябва да е тя функционира като такава или по друг начин да бъде обвързана към една (или повече) фиатни валути.
Както бе съобщено, данъчните власти и законодателите в световен мащаб все по-често насочват вниманието си към криптовалутите – както изясняват под кои разпоредби попадат, така и се опитват да засилят мерките срещу укриването.
Сенатът на САЩ потвърди Джонатан Гулд за следващ шеф на Службата за валутен контрол (OCC), като номинацията му бе предадена на президента Доналд Тръмп за окончателно одобрение.
Австралия засилва усилията си в областта на дигиталните валути със следващата фаза на проект „Acacia“ – пилотна програма, насочена към тестване на дигиталната валута на централната банка (CBDC) и токенизираните финанси в реални приложения.
Според Bloomberg, Министерството на финансите на САЩ официално отмени спорното изискване за отчитане на криптовалути, което бе насочено към децентрализираните борси.
Трима сенатори от Демократическата партия – Крис Ван Холен, Тим Кейн и Алекс Падила – представиха законопроект, целящ да наложи санкции на президента на Салвадор Наиб Букеле и неговите съюзници.