Появи се нова измама, като екипът за сигурност на SlowMist предупреждава потребителите за измамни MEV ботове.
Екипът съветва да не се използват непознати връзки или да се изпълнява подозрителен код.
Измамниците заблуждават потенциалните жертви, твърдейки, че кодът на бота е продукт на ChatGPT. За да се преборят с това, от SlowMist препоръчват на потребителите да проверят самостоятелно подобни твърдения и щателно да изследват всеки свързан код за злоупотреба.
Появиха се съобщения за лица, които, вярвайки в обещанието за пасивен доход от свързаните AI ботове, неволно са загубили инвестициите си, следвайки съветите на извършителите. От компанията подчертават, че е изключително важно потребителите да оценяват достоверността на подобни твърдения, за да защитят финансите си.
В изявлението си екипът по сигурността акцентира върху това как извършителите се възползват от нарастващия интерес към технологиите с изкуствен интелект. Споменавайки ChatGPT, те се стремят да изградят доверие, като същевременно често подценяват истинската същност на дейността си във видеоматериалите.
Анализът на тези фалшиви видеоклипове с уроци разкрива следните предупредителни точки: Несъответствия в аудио-визуалното качество, рециклирано съдържание и профили, които изглеждат купени. Въпреки че много коментари изглежда възхваляват ботовете, истинските жертви често споделят предупреждения в секцията за коментари.
Според SlowMist тези измамници твърдят, че използват бот, който следи новите токени и промените в цените в блокчейна на Етериум, възползвайки се от алчността на потребителите за бързи печалби. Жертвите биват подтикнати да настроят MetaMask портфейл и да кликнат върху линк на Remix, който ги насочва към фалшив сайт.
За да участват, потребителите трябва да копират и поставят код, за да съставят и разгърнат смарт договора на бота. След това те са насърчавани да финансират този договор с обещания за значителна възвръщаемост при по-големи инвестиции. След като активират бота обаче, средствата им изчезват, насочени директно към измамниците чрез скрити дупки в договора.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.