Лидерите на републиканците в Камарата на представителите на САЩ представиха предварителна версия на законопроект, който има за цел да предефинира криптовалутите като стоки.
Известен като “Предложение за структура на пазара на дигитални активи“, законът беше представен съвместно от Патрик Макхенри, председател на Комисията по финансови услуги на Камарата на представителите, и Глен “GT” Томпсън, председател на Комисията по земеделие на Камарата на представителите.
Предложеният законопроект има за цел да се справи с регулаторните предизвикателства в крипто индустрията, като същевременно насърчава иновациите и защитава американските потребители на криптовалути.
Макхенри подчерта значението на балансирането на защитата на потребителите и насърчаването на отговорни иновации, като призова заинтересованите страни и участниците на пазара да предложат конструктивна обратна връзка за усъвършенстване на законодателството.
Томпсън повтори чувствата на Макхенри, като подчерта, че законопроектът има за цел да преодолее съществуващите регулаторни пропуски между Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) и Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC), укрепвайки позициите на Съединените щати в областта на финансовите и технологичните иновации.
Известни членове на Камарата на представителите, сред които Френч Хил, председател на подкомисията за дигитални активи, финансови технологии и приобщаване, и Дъсти Джонсън, председател на подкомисията за стоковите пазари, дигиталните активи и развитието на селските райони, също изразиха подкрепа за законопроекта.
Хил отбеляза, че законът ще разшири обхвата на съществуващите защити на потребителите и инвеститорите към дейностите и посредниците, свързани с дигитални активи, съгласно принципа “същия риск, същото регулиране“.
Основните характеристики на законопроекта включват потенциалното разрешаване на дебата между ценните книжа и стоките. Той изисква от крипто компаниите да докажат, че техните токени са стоки с адекватна децентрализация, като се гарантира, че нито едно лице няма контрол, надвишаващ 20%.
Освен това законопроектът предлага възлагането на регулаторния надзор върху борсите за дигитални стоки на CFTC вместо на SEC, като по този начин крипто компаниите се подлагат на засилен надзор от страна на CFTC.
Предложеният законодателен акт засяга и регулациите, свързани с децентрализираното финансиране и други нововъзникващи области на крипто икономиката. То обхваща изискванията за попечителство, предоставя на SEC правомощия за борба с измамите и насърчава съвместните консултантски усилия между SEC и CFTC.
Крипто общността се обедини зад законопроекта, като различни заинтересовани страни изразиха подкрепата си. Пол Гревал, главен юридически директор на Coinbase, описа законодателството като положителна стъпка, оценявайки определението му за ценни книжа и стоки.
Today’s market regulation bill from @PatrickMcHenry and @CongressmanGT lays a strong foundation for regulatory jurisdiction and definitions, BD rules, and consumer protections. I’m eager to share more on this next Tuesday before the @houseaggop. 1/3 https://t.co/g9qceFwmcS
— paulgrewal.eth (@iampaulgrewal) June 2, 2023
Тайлър Уинкълвос, съосновател на Gemini, също приветства законопроекта, като подчерта необходимостта от предоставяне на ясни регулаторни насоки за насърчаване на отговорните иновации в крипто индустрията на САЩ.
Множество коментатори изтъкнаха способността на законопроекта да изясни критични аспекти като юрисдикция, регистрация и стабилни монети.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг подчерта, че е изключително важно Съединените щати да създадат регулаторна рамка за криптоактивите.
Крипто борсата Bybit реши да напусне пазара в Обединеното кралство в очакване на предстоящите разпоредби за крипто маркетинг, които ще бъдат приложени от Органа за финансово поведение (FCA) следващия месец.
От 1 януари 2024 г. Тайланд ще преразгледа законодателството си за данъка върху доходите, отнасящо се до приходите, придобити в чужбина.
Някога Китай беше световният център за търговия и добив на биткойни. Въпреки това китайското правителство години наред се бореше с методите за регулиране на нарастващата популярност на криптовалутите и за предотвратяване на подкопаването на стойността на фиатната им валута.