В нов съдебен иск се твърди, че Министерството на правосъдието на САЩ трябва да отдели по-голяма част от сумата от $4.3 милиарда за уреждане на спора с Binance за фонд за жертви на държавно спонсориран тероризъм.
Искът, подаден на 25 септември във федерален съд във Вашингтон, окръг Колумбия, е заведен от четирима души – жертви или членове на техните семейства, които твърдят, че Министерството на правосъдието неправомерно е задържало или забавило депозирането на приходите от споразумението във Фонда за жертви на държавно спонсориран тероризъм.
Ищците твърдят, че съгласно Закона за жертвите на държавно спонсориран тероризъм 100% от приходите от престъпления и 75% от гражданските приходи от дела като това на Binance трябва да отидат във фонда, който компенсира жертвите. Според иска Министерството на правосъдието е внесло във фонда само около $898.6 милиона и планира да отдели $1.5 милиарда за отделен фонд за жертви на престъпления, което според ищците е незаконно.
В иска се настоява за съдебна заповед, която да задължи Министерството на правосъдието да депозира всички допустими приходи от Binance във фонда за жертвите.
В него като ответници са посочени също Комисията за търговия със стокови фючърси, главният прокурор Мерик Гарланд, Министерството на финансите и неговите агенции, включително Мрежата за борба с финансовите престъпления и Службата за контрол на чуждестранните активи.
През ноември 2023 г. Binance се призна за виновна за нарушаване на санкциите на САЩ и на Закона за международните извънредни икономически сили, като се съгласи да плати $4.3 милиарда. Бившият главен изпълнителен директор Чанпен Джао също се призна за виновен по обвинение в престъпление, получи глоба от $50 милиона и беше осъден на четири месеца затвор.
Схемата е била насочена към лица от работническата класа, като им е обещавана финансова свобода.
Виетнамската полиция арестува петима души, свързани с крипто измама, ръководена от офшорки.
През третото тримесечие на 2024 г. кражбите на криптовалути надхвърлят $127 милиона, като септември месец допринася с около $46 милиона.
Руските киберпрестъпници използват мрежа от AI генерирани уебсайтове, за да разгърнат софтуер, предназначен за кражба на идентификационни данни за крипто портфейли.