Крипто индустрията е на път да получи своя собствена данъчна рамка, въведена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
ОИСР, международна организация, фокусирана върху установяването на стандарти по различни глобални въпроси, включително данъчното облагане, представи нов данъчен стандарт специално за криптовалутите.
Този стандарт е придружен от изменения на съществуващия общ стандарт за отчитане. Макар че тези стандарти не са задължителни, те служат като насоки за регулаторните органи както в националните, така и в международните политики.
Рамката за отчитане на криптоактиви (CARF) е създадена, за да улесни обмена на данъчна информация между държавите, като се фокусира специално върху криптовалутите. Нейната цел е да се справи с потенциалното укриване на данъци, свързано с тези технологии.
Освен това актуализираните правила включват и изменения на Общия стандарт за докладване (ОСД), който беше създаден през 2014 г. с цел насърчаване на данъчната прозрачност по отношение на финансовите сметки, държани в чужбина.
В четвъртък Матиас Корман, генерален секретар на ОИСР, написа в Twitter, че новите международни стандарти за данъчна прозрачност имат за цел да се борят с укриването на данъци в съвременната дигитална и глобализирана икономика.
Стандартът, състоящ се от две части, признава значителното въздействие на крипто индустрията и нейните последици за данъчните приходи в различните държави.
CARF се състои от три основни компонента: правила за събиране на съответната данъчна информация, включително обхвата на активите и субектите, извършващи транзакции; създаване на нов многостранен орган за прилагане на тези правила; и електронен формат (XML) за обмен на информация между органите.
Втората част на доклада въвежда изменения в ОСД и включва раздел, посветен на дигиталните валути на централните банки (CBDC) и техните потенциални изисквания за спазване на данъчното законодателство.
Освен това в него е включен терминът „Специфичен продукт за електронни пари„, който обхваща дигитални представяния на фиатни валути.
ОИСР набляга на ключови аспекти, които субектите и физическите лица, участващи в крипто, трябва да вземат предвид, за да осигурят правилно наблюдение и данъчно облагане. Организацията правилно идентифицира елементи като портфейли, борси, технология на разпределената счетоводна книга (DLT) и деривати, базирани на криптоактиви.
Европейският съюз е издал общо 53 лиценза в рамките на регулаторната си рамка MiCA (пазари на крипто активи), което е важна стъпка към хармонизиран надзор над крипто активите в целия регион.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.