Home

Нов глобален данъчен стандарт за криптовалутите и CBDC

12.06.2023 20:00 2мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Нов глобален данъчен стандарт за криптовалутите и CBDC

Крипто индустрията е на път да получи своя собствена данъчна рамка, въведена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

ОИСР, международна организация, фокусирана върху установяването на стандарти по различни глобални въпроси, включително данъчното облагане, представи нов данъчен стандарт специално за криптовалутите.

Този стандарт е придружен от изменения на съществуващия общ стандарт за отчитане. Макар че тези стандарти не са задължителни, те служат като насоки за регулаторните органи както в националните, така и в международните политики.

Рамката за отчитане на криптоактиви (CARF) е създадена, за да улесни обмена на данъчна информация между държавите, като се фокусира специално върху криптовалутите. Нейната цел е да се справи с потенциалното укриване на данъци, свързано с тези технологии.

Освен това актуализираните правила включват и изменения на Общия стандарт за докладване (ОСД), който беше създаден през 2014 г. с цел насърчаване на данъчната прозрачност по отношение на финансовите сметки, държани в чужбина.

В четвъртък Матиас Корман, генерален секретар на ОИСР, написа в Twitter, че новите международни стандарти за данъчна прозрачност имат за цел да се борят с укриването на данъци в съвременната дигитална и глобализирана икономика.

Стандартът, състоящ се от две части, признава значителното въздействие на крипто индустрията и нейните последици за данъчните приходи в различните държави.

CARF се състои от три основни компонента: правила за събиране на съответната данъчна информация, включително обхвата на активите и субектите, извършващи транзакции; създаване на нов многостранен орган за прилагане на тези правила; и електронен формат (XML) за обмен на информация между органите.

Втората част на доклада въвежда изменения в ОСД и включва раздел, посветен на дигиталните валути на централните банки (CBDC) и техните потенциални изисквания за спазване на данъчното законодателство.

Освен това в него е включен терминът “Специфичен продукт за електронни пари“, който обхваща дигитални представяния на фиатни валути.

ОИСР набляга на ключови аспекти, които субектите и физическите лица, участващи в крипто, трябва да вземат предвид, за да осигурят правилно наблюдение и данъчно облагане. Организацията правилно идентифицира елементи като портфейли, борси, технология на разпределената счетоводна книга (DLT) и деривати, базирани на криптоактиви.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Развитието на изкуствения интелект: Заплаха или технологичен напредък?

AI моделите се развиват бързо, като основните разработчици значително подобряват способността им да обработват сложни заявки и да предлагат по-прецизни реакции.

23.09.2024 20:30 2мин. четене Alexander Zdravkov

Австралия затяга регулациите за крипто бизнесите

Австралийските регулаторни органи работят по ново законодателство, което ще изисква от крипто борсите да получат лиценз за финансови услуги.

23.09.2024 11:00 1мин. четене Alexander Zdravkov

Турция въвежда нови правила за защита на крипто инвеститорите

Съветът за капиталовите пазари (CMB) въведе нов набор от разпоредби за сектора на криптовалутите, които влизат в сила незабавно след измененията на Закона за капиталовите пазари № 7518.

21.09.2024 10:00 2мин. четене Alexander Zdravkov

Камала Харис разглежда нови крипто политики за САЩ според Антъни Скарамучи

Антъни Скарамучи, основател на SkyBridge Capital, обяви, че вицепрезидентът Камала Харис работи по политиките за криптовалутите в кампанията си с подкрепата на крипто застъпници.

20.09.2024 20:45 1мин. четене Alexander Zdravkov

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към биткойн адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.