Nexo се съгласи да плати $45 милиона на федерални и щатски агенции, след като Комисията по ценните книжа и фондовите борси ѝ повдигна обвинение, че не е регистрирала предлагането и продажбата на своя продукт за крипто кредитиране.
Заемодателят ще плати $22.5 милиона под формата на санкции и се съгласи да преустанови продажбата на продукта Earn Interest Product на американски инвеститори, се казва в изявление на агенцията. Nexo също така се съгласи да плати допълнителни $22.5 милиона за уреждане на подобни обвинения, отправени от щатските регулаторни органи.
Антони Тренчев, съосновател на Nexo, заяви, че плащанията ще бъдат разпределени за период от една година.
През 2020 г. Nexo започна да предлага и продава продукта Earn Interest в САЩ. Продуктът позволяваше на инвеститорите да предлагат своите криптовалути на Nexo в замяна на трупане на лихви.
„Nexo упражняваше правото си на преценка да използва криптоактивите на инвеститорите по различни начини, за да генерира приходи за собствения си бизнес и да финансира лихвените плащания към EIP инвеститорите„, заяви агенцията.
Без да признава или отрича констатациите на агенцията, Nexo се съгласи на заповед за прекратяване на дейността си.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Страхът напуска пазара – какво означава това?
Другият съосновател на Nexo Коста Кънчев заяви в четвъртък:
Убедени сме, че скоро ще се появи по-ясна регулаторна среда и компании като Nexo ще могат да предлагат създаващи стойност продукти в САЩ по съвместим начин, а САЩ ще затвърдят още повече позицията си на световен двигател на иновациите.
През декември Nexo заяви, че напуска американския пазар, като се позова на „задънена улица“ в преговорите с американските регулаторни органи.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.