На 10-ти юни, неизвестен крипто потребител e изпратил $130 в Етериум (ETH). Подобна транзакция обикновено е безобидна, но потребителят трябваше да плати 10 668 ETH за прехвърляне на средствата.
Тоест, потребителят е похарчил $2,6 милиона, за да изпрати $130.
Историята бързо се разпространи в пространството като имаше много объркани за това какво точно се е случило.
Някои спекулират, че това е форма на пране на пари. Човекът зад транзакцията може да отпише таксата като грешка, докато други предполагат, че това е проблем в софтуера на потребителския портфейл.
Изглежда, потвърждавайки последната теория, един и същ потребител е похарчил още 10 668 ETH, за да изпрати отново една транзакция, шестнадесет часа след първата. Този път $2,6 милиона в ETH бяха изразходвани за прехвърляне на криптовалута на стойност $87,000.
Фактът, че това се е случило два пъти, предполага наличието на грешка в софтуера на портфейла на неизвестния потребител. Лари Чермак от The Block спекулира:
„Това е от един и същ адрес със същата точна такса в ETH (10 668.73185). Това подсилва теорията за грешка и сочи, че тя все още не е отстранена.“
Преподавателят по компютърни науки в Университета Корнел, доц. Емин Гюн Сирер, казва, че проблемът е довел до „размяна на две полета при достъпването на информация от трета страна през API“. Това беше позоваване на начина, по който потребителят вероятно възнамерява да прехвърли 10 668 ETH на адреса на местоназначение, но в крайна сметка изразходва тази сума като такса за транзакция.
Групата на миньорите, които са обработили тази транзакция, е Ethermine, водещ басейн (пул) за копаене, който представлява голяма част от хеширащата мощност за обработка на Етериум транзакции.
Фирмата е забелязала подозрителната сделка, отбелязвайки я като вероятна „авария“. Оттогава Ethermine отмени таксите на стойност 10 668 ETH, свързани с транзакцията, и призовава „изпращача“ да „се свърже с нас чрез DM или нашия портал за поддръжка“, за да възстанови средствата.
Това е отговор, подобен на този на пула Sparkpool, групата на миньорите, обработили първата транзакция с такси от $2,6 милиона. Мениджърът на ключови акаунти в Sparkpool, Шелтън Сиу, заяви пред The Block, че чакат „подателят да се свърже, за да намерим решение“.
Това, което неизвестният изпращач би трябвало да направи, е да се свърже със съответните имейли на тези компании, да докаже, че притежават адреса, изпратил тези транзакции в Етериум, след което да премине през процеса на връщане на средствата.
Адресът е маркиран по-специално от Etherscan, който публично идентифицира адреси, свързани с борси, хакове, компании или други забележителни образувания и събития в криптовалутното пространство. Фактът, че адресът е създаден едва на 6-ти юни допринася към мистерията на тази ситуация.
XRP може да се подготвя за поредния значителен пробив, тъй като техническите сигнали са в синхрон, а регулаторният натиск продължава да отслабва.
Водещата стабилна монета на Tether, USDT, преминава през мащабна миграция – този път в полза на блокчейна на Tron.
Според последните проучвания на водещи изследователи в областта на криптовалутите, дизайнът на Етериум, базиран на консенсусния механизъм за доказателство за залог, може да му осигури по-силна защита срещу атаки в сравнение със системата на Биткойн, базирана на доказателство за работа.
Напрежението в общността на Cardano ескалира след сериозни обвинения срещу нейния основател, Чарлз Хоскинсън, за предполагаемо неправомерно управление на над 300 милиона ADA токена.