Начало » Крипто Крими » Неадекватната реакция на Катар срещу прането на пари с криптовалути предизвика критики

Неадекватната реакция на Катар срещу прането на пари с криптовалути предизвика критики

05.06.2023 15:21 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Неадекватната реакция на Катар срещу прането на пари с криптовалути предизвика критики

Реакцията на Катар по отношение на изпирането на пари чрез криптовалути и финансирането на тероризма получи критики от Специалната група за финансови действия ("FTAF").

Въпреки че наложи забрани на доставчиците на виртуални активи и на транзакциите с криптовалути, Катар не успя да ги приложи ефективно.

FTAF, международен контролен орган със седалище в Париж, порица Катар за неадекватните му мерки срещу прането на пари. Според доклад на организацията Катар трябва да направи значителни подобрения в борбата с финансирането на тероризма.

В доклада се признава, че звеното за финансово разузнаване на Катар е добре оборудвано, но не използва достатъчно добре сложните си възможности за анализ.

В него също така се изтъква малкият брой присъди и наказателни преследвания за финансиране на тероризма в страната, като се подчертава несъответствието между рисковия профил на Катар и обхвата на преследваните и осъдените дейности по финансиране на тероризма.

Въпреки че през 2019 г. Катар забрани криптовалутите, от FTAF предполагат, че прилагането е било недостатъчно. Организацията констатира, че Катар не е демонстрирал проактивно идентифициране и прилагане на потенциални нарушения на забраната.

Все пак от FTAF признават, че между 2020 г. и юни 2022 г. са били отхвърлени 2,007 транзакции и са били закрити 43 сметки.

Мартин Чийк, управляващ директор във компанията за дигитално съответствие SmartSearch, отговори на доклада на FTAF, като призна напредъка на Катар в мерките срещу прането на пари, но подчерта необходимостта от по-нататъшно укрепване на тяхната рамка за борба с прането на пари.

Той изтъкна значението на стабилна структура за дигитално съответствие за предотвратяване на прането на пари и други престъпни дейности.

Въпреки забраната за криптовалути и дигитални активи, Crypto.com, базирана в Сингапур крипто борса, официално спонсорира Световното първенство по футбол през 2022 г. Участниците имаха възможност да използват BitPay Card, крипто дебитна карта, за извършване на покупки.

Нарастващата употреба на дигитални активи породи опасения за пране на пари в световен мащаб. Неотдавна ЕС инициира нова консултация за справяне с това престъпление, а правоприлагащите органи по света използват повече анализатори на веригата, за да откриват незаконни капиталови потоци.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Крипто Крими Новини

Хакери откраднаха $140 милиона от сметките на централната банка на Бразилия

Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…

05.07.2025 11:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Oткриха малуер в платформата Pump.fun на Solana

Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.

04.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Крипто кражбите достигат $2.1 милиарда през 2025 година

Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.

27.06.2025 16:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Cointelegraph и CoinMarketCap претърпяха хакерски атаки – за какво да внимаваме?

Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.

23.06.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.