Председателят на UBS Аксел Вебер заяви, че най-голямата банка в Швейцария няма да предлага на клиентите си търговия с Биткойн и други криптовалути.
Вебер призова за по-строг контрол върху пазара, като посочи, че „[криптовалутите]не са прозрачни и следователно са отворени за злоупотреба „, в реч в Базел Месе, Швейцария.
Според председателя виртуалните валути в най-добрия случай са „спекулативни инвестиционни инструменти“. В най-лошия – „улесняват финансирането на тероризма, прането на пари и други престъпни дейности“. Според него криптовалутите нямат характеристиките на валута в момента, те са твърде нестабилни и рядко се използват за реални плащания.
Въпреки това, Уебър признава, че вижда възможности в блокчейн технологията:
„Много неща, които правят процесите по-прости, по-бързи и по-сигурни, са от полза за всички нас: клиент, акционер или банка“.
Последните забележки на Вебер за крипто не бяха първият път, когато той критикува технологията. Миналата година той казал на Neue Zürcher Zeitung am Sonntag, че Ботлпкм не са пари, казвайки:
„Тъй като парите трябва да изпълнят три функции: трябва да бъдат средство за плащане – като такова, Биткойн не е универсално приет. Второ, парите са разчетна единица, но Биткойн не е такава. Трето, трябва да е запас на стойност. Биткойн не изпълнява това условие, тъй като цената не е стабилна. А основен недостатък на Биткойн е, че броят нa монетите е ограничен.“
Вебер не е сам в критиките си към криптовалутите. Ноември миналата година Deutsche Bank издаде официално предупреждение до клиентите си относно инвестициите в Биткойн. През януари тази година Томас Майер, бивш главен икономист в Дойче Банк, ги описва като „лош залог“ и спекулативни обекти с неизвестен риск.
През януари тази година асоциацията на северноамериканските администратори на ценни книжа (NASAA) и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ предупредиха инвеститорите срещу инвестиране в криптовалутите и ICO. Една от основните причини, които NASAA цитира за предупреждението, е, че отделните инвеститори не са достатъчно информирани за продуктите.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.