Председателят на UBS Аксел Вебер заяви, че най-голямата банка в Швейцария няма да предлага на клиентите си търговия с Биткойн и други криптовалути.
Вебер призова за по-строг контрол върху пазара, като посочи, че „[криптовалутите]не са прозрачни и следователно са отворени за злоупотреба „, в реч в Базел Месе, Швейцария.
Според председателя виртуалните валути в най-добрия случай са „спекулативни инвестиционни инструменти“. В най-лошия – „улесняват финансирането на тероризма, прането на пари и други престъпни дейности“. Според него криптовалутите нямат характеристиките на валута в момента, те са твърде нестабилни и рядко се използват за реални плащания.
Въпреки това, Уебър признава, че вижда възможности в блокчейн технологията:
„Много неща, които правят процесите по-прости, по-бързи и по-сигурни, са от полза за всички нас: клиент, акционер или банка“.
Последните забележки на Вебер за крипто не бяха първият път, когато той критикува технологията. Миналата година той казал на Neue Zürcher Zeitung am Sonntag, че Ботлпкм не са пари, казвайки:
„Тъй като парите трябва да изпълнят три функции: трябва да бъдат средство за плащане – като такова, Биткойн не е универсално приет. Второ, парите са разчетна единица, но Биткойн не е такава. Трето, трябва да е запас на стойност. Биткойн не изпълнява това условие, тъй като цената не е стабилна. А основен недостатък на Биткойн е, че броят нa монетите е ограничен.“
Вебер не е сам в критиките си към криптовалутите. Ноември миналата година Deutsche Bank издаде официално предупреждение до клиентите си относно инвестициите в Биткойн. През януари тази година Томас Майер, бивш главен икономист в Дойче Банк, ги описва като „лош залог“ и спекулативни обекти с неизвестен риск.
През януари тази година асоциацията на северноамериканските администратори на ценни книжа (NASAA) и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ предупредиха инвеститорите срещу инвестиране в криптовалутите и ICO. Една от основните причини, които NASAA цитира за предупреждението, е, че отделните инвеститори не са достатъчно информирани за продуктите.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.