Насред всички дилеми, с които Facebook се сблъсква понастоящем във връзка с предстоящата си цифрова валута, ръководителят на проекта Libra, Дейвид Маркъс, коментира пред CNBC за финансовата рамка, която е налична в момента, както и за самата криптовалута.
Маркъс беше попитан за учредителите, които са напуснали, включително Visa, MasterCard и Stripe, както и за обстоятелствата, свързани с промяната на решението им поради страх от регулаторен контрол от съответните власти.
Тогава, директорът на Libra изрази своето разочарование от всички проблеми, с които се сблъсква проекта, защото въпреки че се работи върху него, той си остава просто идея представена в бяла книга (white paper).
Той добави, че сегашната финансова система е прекалено скъпа, което предполага, че решението, предложено от Libra, трябва да бъде прието насериозно, а не с насмешка.
„Това е някак жалко като се видят всички проблеми, които имаме в момента с настоящата финансова система. Фактът, че някои хора дори не са отворени към идеята да проучат как да подобрят тази система ми се струва много странен.“
Маркъс говори и за състоянието на финансовите технологии. Той призна, че има похвално подобрение, що се отнася до финтех иновациите, но има още много какво да се направи. За Маркъс, фундаментите тепърва ще се подобряват.
„Макар и да имаше много финтех иновации, ядрото на мрежата, което всъщност движи парите не се е променило за петдесет години.“
Изненадващо Маркъс също признава, че Facebook може да има нещо общо с всички проблеми, с които в момента Libra се сблъскват. Той признава, че екипът трябва да докаже, че може да им се вярва напълно, но също така посочи, че Libra и Facebook са отделни и ще работят без толкова голямо влияние един от друг.
В момента има 21 потвърдени членове на Libra Association, след като около 7 обявиха оттеглянето си.
Независимо от това, екипът на Libra заяви, че има поне 1500 компании, които официално са заявили своя интерес да се присъединят към организацията. От този брой около 180 напълно отговарят на необходимите квалификации, което кара екипа да се чувства сигурен, че ще постигне планираната цел от 100 членове преди старта си през следващата година.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.