Според данни на Центърът за алтернативни финанси на Кеймбридж, хеширащата мощност на Китай е спаднала до почти нула.
В началото на годината 53% от целия глобален Биткойн хашрейт бе базиран в Китай, като стига 49% през март. От май започна истински срив – 44%, до 34% през юни и 0% през юли.
Китай вече не е фактор, когато става въпрос за добива на Биткойн (BTC).
За разлика от това, САЩ представляваха едва 10% в началото на годината, но до март вече стига 16%. През май този процент стигна до 17%, 22% през юни и 35% през юли.
Процентът на глобално разпределената изчислителна мощ в САЩ се удвои между май и юли. На 35.4% САЩ сега е страната с най-висок хашрейт в целия свят.
Интересното е, че на второ място е Казахстан с 18% – страна с голямо предлагане на евтина енергия и близо до Китай.
Много китайски миньори са се преместили в чужбина, а централноазиатските държави са били абсолютно любима дестинация поради ниските си разходи за енергия, както и поради относителната близост до Китай.
Русия и Канада сега също са на върха на тази класация, съответно с 11% и 9.5%.
Единствените други страни в света с повече от 1% от хашрейта са Ирландия (4.7%), Малайзия (4.6%), Германия (4.5%) и Иран (3%).
Най-забележимото увеличение е в САЩ, тъй като само преди година беше малко над 4%, което предполага, че по-голямата част от хеширащата мощност, загубена в Китай тази година, е заменен от фермите, инсталирани в САЩ.
Не става ясно дали става въпрос за китайски миньори, преместващи дейността си в САЩ, или за нова пазарна възможност, която американските предприемачи са успели да експлоатират по-добре от други.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн скача след одобрението на ETF
От септември 2019 г. хеширащата мощност на Китай достига до 75%. До преди няколко години китайските миньори напълно доминираха този пазар. Решенията на държавата срещу добива на Биткойн поради високото му потребление на енергия изключиха Китай изцяло от този пазар.
Китай страда от сериозни проблеми с електрозахранването тази година и е съмнително, че те ще вземат решение за повторно влизане в бъдеще, дори и да успеят да разрешат тези проблеми.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.