Изследователски проект, финансиран и съвместно управляван от НАСА (Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство), се стреми да използва технологията за "smart" договори на блокчейна Етериум, за да автоматизира маневрирането на космически кораби, като същевременно избягва космическите отломки.
Изследователският проект, наречен „Resilient Networking and Computing Paradigm“, ще бъде воден от д-р Джин Уей Коксис, асистент по електротехника и компютърно инженерство в Университета в Акрон (Охайо).
Като получател на тригодишната безвъзмездна помощ от 330 000 долара, Коксис ще се стреми да създаде когнитивна архитектура, при която космическите кораби вече няма да трябва да разчитат на важна информация от учените на земята.
Вместо това, Етериум смарт договорите, ще помогнат на космическите кораби да „мислят сами“ за откриване и избягване на плаващи космически отломки, които биха могли да се окажат значително опасни в случай на сблъсък.
Доктор Коксис добави:
В този проект ще бъде използвана блокчейн технологията Етериум , за да се развие децентрализирана, сигурна и когнитивна мрежова и изчислителна инфраструктура за проучване на дълбокия космос. Протоколите за блокчейн консенсус ще бъдат допълнително проучени, за да се подобри устойчивостта на инфраструктурата.
Коксис се надява децентрализираната архитектура да помогне на космическия апарат да автоматизира събирането на данни заедно с други задачи, освобождавайки учени на земята от това да прекарват времето си върху изчисленията на маршрутите на полети на дълбоко космическите сонди, за да предвиждат екологични опасности.
„Надявам се да разработя технология, която да разпознава заплахите за околната среда и да ги избягва, както и да изпълнява автоматично, определени задачи“, добави тя.
Детайлите остават малко по отношение на вида блокчейн – публичен или частен.
Прилагането на децентрализирани технологии обаче може да доведе до „космически мрежи от следващо поколение“, смята ръководителят на комуникационната програма на НАСА Томас Какпура в изследователския център Glenn. Изследователският проект може да доведе до „децентрализирана обработка на възлите на космическата мрежа на НАСА по сигурен начин, което означава по-гъвкава мрежа, която също може да интегрира днешните мрежи“, спомена официалният представител на НАСА.
Нов доклад на платформата за ончейн анализ Santiment идентифицира изявени крипто проекти, които отбелязаха най-големите печалби по различни показатели за ефективност през юни 2025 г.
Мярката е вследствие на рутинните оценки на активите на борсата, които имат за цел поддържане на стандартите за качество и защита на потребителите.
Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) официално одобри преобразуването на Grayscale Digital Large Cap Fund в борсово търгуван фонд (ETF), с което финализира прехода му от извънборсов продукт към напълно регулирана ETF структура.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.