Милионерът разработчик на игри, Марк Мерил, се превърна в жертва на сингапурец, който е откраднал неговата идентичност, за да използва Amazon Web Services и изчислителната мощ на Google Cloud за копаене на криптовалута.
Според неразсекретена съдебна документация на 7-ми ноември, Forbes откриват, че Марк Мерил, съоснователят на Riot Games, е станал жертва на схема за кражба на самоличности, ръководена от индивид на име Матю Хо. Riot Games е компанията, която се прочу с една от най-успешните и известни игри – League of Legends.
Предполага се, че Хо е използвал информацията за кредитната карта на Мерил, за да закупи изчислителна мощност от Amazon и Google, наред с други.
През октомври, срещу Хо бяха повдигнати обвинения от американските прокурори, които заявиха, че общата стойност на компютърните услуги, използвани от Хо, възлиза на над $5 милиона. Прокурорите също твърдят, че в даден момент Хо дори се е превърнал в най-големия потребител на данни за AWS.
„В рамките на няколко месеца, неговата схема остана активна. Хо е консумирал енергия за повече от $5 милиона, която не е била платена, и за кратък период беше един от най-големите потребители на Amazon Web Services (AWS) по обем на използвани данни. Част от сметките са платени от финансовия персонал на калифорнийският разработчик на игри, преди да бъде разкрита измамата.“
Изследователите твърдят, че Хо е бил в състояние да използва социално инженерство, за да получи достъп до администраторски привилегии и големи количества облачна изчислителна мощност на сървърите на Amazon и Google. Всичко това е било с цел да добива различни криптовалути, включително Биткойн (BTC) и Етериум (ETH).
Хо успява да подмами Amazon да повярват, че именно той е президента на Riot Games. Сингапурецът дори създаде фалшива шофьорска книжка, носеща името на съпредседателя на компанията създала League of Legends.
Въпреки че Министерството на правосъдието повдигна обвинение срещу Хо в началото на октомври, самоличността на разработчика на игри в Лос Анджелис стана публична едва сега.
В момента срещу Матю Хо са повдигнати 14 обвинения.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.