С разрастването на индустрията на криптовалутите злонамерените лица и групи стават все по-активни и ефикасни при добиването на чужди цифрови активи.
Най-голямата крипто Понци измама в Индия струва на жертвите милиарди долари.
По-конкретно, в сложната пирамидална схема, наречена GainBitcoin, жертвите са загубили общо над 1 трилион индийски рупии, което е еквивалент на повече от $12.8 милиарда, съобщи на 16-ти юни базираната в Индия новинарска платформа Onmanorama.
Организаторът на измамата Амит Бхардвадж е действал с помощта на своите “седем звезди”. Групата е обещавала на жертвите си 10% месечна възвръщаемост от депозити в Биткойн в продължение на 18 месеца чрез маркетингови програми на много нива (MLM).
Ситуацията се усложни още повече от смъртта на инициатора на схемата, който почина по-рано през 2022 г. от сърдечен арест.
Предполага се, че самият Бхардвадж е спечелил между 385,000 и 600,000 BTC, а полицията в Пуна, столицата на щата Махаращра, е проследила над 60,000 потребителски имена и имейл адреси, замесени в случая.
НЕ ПРОПУСКАЙ: Биткойн падна под $20,000, като се насочва към пробив на $19,000
След като Бхардвадж изчезна, следващият главен заподозрян е неговият брат Аджай Бхардвадж, който не е изпълнил заповедта да разкрие потребителското име и паролата на криптопортфейла на покойния си брат Амит пред Дирекцията за принудително изпълнение (ДП) на Министерството на финансите на Индия, отдел “Приходи”.
По-рано през март ДП заяви, че законността на криптовалутата в Индия, която все още е в процес на вземане на решение как да я регулира, не е проблем в случая, тъй като става въпрос за Понци схема.
“Проведеното до момента разследване разкри, че Амит Бхардвадж (който почина през януари тази година) със съдействието на ищеца, Вивек Бхардвадж, Махендер Бхадруей и други, т.е. агенти за маркетинг на много нива и свързани с тях лица, са събрали 80,000 биткойна като приходи от престъпление.”
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.