Неотдавна Индустриалната и търговска банка на Китай (ICBC), която е най-големият кредитор в света, публикува подробен анализ, който показва бързото развитие и нарастващото разнообразие на дигиталните валути.
В доклада Биткойн (BTC) е сравнен със злато, докато Етериум (ETH) е наречен „дигитален петрол“.
Твърди се още, че според историка Ювал Ноа Харари човешкото въображение е било движещата сила на революцията на дигиталните валути, при която се наблюдава експоненциално нарастване както на броя на тези валути, така и на техните употреби. Освен това държавните китайски банки последователно ги подкрепят, отбеляза Матю Сигел, който работи за VanEck – ръководител на отдела за проучване на дигитални активи.
Това е така, защото различните дигитални валути са поели по различни пътища на развитие поради пазарното търсене, както е посочено в публикацията на ICBC. Биткойн (BTC) беше похвален за това, че поддържа своята оскъдност като тази на златото чрез математически консенсусен механизъм, който решава проблемите, свързани с делимостта, автентичността и преносимостта.
Възприеман като „дигитален петрол“ за бъдещите технологични постижения, Етериум (ETH) е революционен с утвърждаването на системни Web3 приложения около себе си. По този начин той се превърна в жизненоважен за децентрализираните финанси (DeFi), незаменяемите токени (NFT) и други чрез разработването на сложни смарт договори, които се език за програмиране, известен като Solidity, който може да се изпълнява на EVM (Етериум Виртуална Машина).
Въпреки всички тези постижения досега пред Етериум все още стоят някои предизвикателства, включително, но не само, несигурност в самата мрежа спрямо уязвимост към атаки от хакери; проблеми, свързани с мащабируемостта поради нарастващия брой потребители, които консумират големи количества енергия. Тези проблеми се решават чрез въвеждане на различни решения, които включват sharding техниката в рамките на Eth2.0, както и механизма за доказателство за залог (PoS).
Освен това според докладът стабилните монети играят важна роля за свързването на дигиталната с реалната икономика, като предлагат стабилност и позволяват безпроблемни транзакции. Същевременно се подчертава и как системите за дигитални валути на централните банки могат да повишат ефективността на платежните системи, да намалят разходите по транзакциите и да насърчат всеобхватността на финансите, ако се решат въпросите, свързани с неприкосновеността на личните данни, сигурността и регулирането.
Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]
Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.
Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.
В едно интересно събитие в блокчейна, което отново разпали любопитството в крипто общността, над $8.6 милиарда в Биткойн, свързани с най-ранните години на мрежата – обикновено наричани „ерата на Сатоши“ – бяха тихомълком преместени в петък в това, което анализаторите смятат за най-големия единичен трансфер на ранно изкопани BTC, регистриран досега.