През последните години криптовалутите се превърнаха от неясна терминология в широко разпространена финансова инвестиция.
Въвеждането на борсово търгувани фондове (ETF), свързани със спот цените на водещата криптовалута – Биткойн (BTC), се очакваше да стимулира масовото им приемане.
Важно е обаче да се отбележи, че значителен брой криптовалути изпитват неуспех. Повече от половината от тях са изчезнали в неизвестност.
Според констатациите от проучване, проведено от CoinGecko, платформа за проследяване на криптопазара, от над 24,000 криптовалути, регистрирани на тяхната платформа от 2014 г. насам, над 50% са изпаднали в несъстоятелност.
Проучването показва, че значителна част от тези провалени проекти са се появили по време на бичия пазар през 2020-21 г. – период на бърза пазарна експанзия, в който бяха създадени множество криптовалути, много от които не успяха да издържат теста на времето. По-конкретно, от 7,530-те криптовалути, стартирани през този период, повече от половината вече са неактивни.
Интересно е, че проектите, инициирани по време на бичите пазари през 2021 г. и 2017 г., показват зашеметяващ 70% процент на неуспех, а дори и тези, регистрирани през 2022 г., бележат близо 60%.
CoinGecko класифицира дадена криптовалута като „провалена“ или „мъртва„, ако тя не е показала никаква търговска активност през последните 30 дни.
Тази категория обхваща проекти, за които е доказано, че са измами, „rug-pull“ или случаи, в които екипът на основателите е поискал деактивиране.
Има обаче и положително развитие, което трябва да се вземе предвид. През 2023 г. процентът на провалите значително спадна до приблизително 10% от всички регистрирани криптовалути. Този спад предполага съзряване на пазара, като се набляга повече на съществени инициативи, а не на спекулативни шиткойни.
Подобрението се разглежда като признак за зрялост на пазара, особено след като традиционната финансова експозиция (TradFi) привлича повече инвестиции. Към настоящия момент CoinGecko наблюдава над 12,000 криптовалути на 972 борси.
XRP официално навлезе в неизследвана ценова територия на 18 юли, надминавайки предишния си рекорд и достигайки нов исторически връх от $3.64, задвижван от мощна комбинация от регулаторен напредък в САЩ, технически пробиви и голямо натрупване на китове.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Трейдърите бързо пренасочват вниманието си към Етериум и алткойните, след като неотдавнашният исторически връх на Биткойн предизвика широко разпространен FOMO на дребно.
Пазарът на криптовалути преживява забележителна промяна в капиталовите потоци, тъй като пазарната доминация на Биткойн се е понижила до 61.6%, отбелязвайки спад от 2.36%.