Асоциация от над 200 частни немски банки поиска издаването на дигитално евро.
Според документ, публикуван на 30-ти октомври, Асоциацията на немските банки, лобистка група за повече от 200 частни банки, призовава за издаването на „програмируемо дигитално евро“.
Групата очерта въздействието от криптовалутата на Facebook, привличайки по-голямо регулаторно внимание, като сега създателите на политики проучват финансовата система в дигиталната епоха.
Преди всичко политиците признаха, че тази инициатива поставя въпроса как ще изглежда глобалната парична система в дигиталната ера и кой ще я оформи в бъдеще.
Асоциацията твърди, че валутите трябва да останат с държавна подкрепа, за да се избегне „хаос и нестабилност“.
Няма съмнение, че отговорността за паричната система лежи и ще продължава да лежи на суверенните национални държави. Следователно всяка валута, предоставена от банки или от други частни компании трябва да се вписва в определена от държавата система. Всичко друго в крайна сметка би довело до хаос и нестабилност.
Лобистката група обаче призова за издаването на цифрово евро и за създаването на общоевропейска платформа за плащания, която да приведе финансовите системи в дигиталната ера.
Според документа, немските частни банки признават „големия потенциал” на дигиталните пари и са готови да изиграят своята роля, за да помогнат на законодателите и регулаторите да създадат необходимите основи за „дигитална иновация“.
Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.
На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.