Изследване, проведено от Европейската централна банка (ЕЦБ) и италианската компания Nexi показа, че дигиталното евро може да бъде безпроблемно интегрирано в настоящата европейска платежна система, което дава възможност за използване на иновативни функции и технологии.
Макар че окончателното решение относно емитирането на дигитално евро все още не е взето, ЕЦБ активно проучва възможностите в подготовка за евентуалното му въвеждане, което може да стане не по-рано от 2026 г.
През предходната година централната банка си сътрудничи с пет компании, сред които Nexi, CaixaBank, Amazon, Worldline и EPI, за разработване на front-end прототипи, които да тестват различни сценарии за плащане.
Nexi беше специално избрана, за да се съсредоточи върху случая на използване, включващ PoS плащания, инициирани от получателя на плащането.
Актуализацията на Nexi подчерта възможността за интегриране на дигитално евро в съществуващия платежен пейзаж, което позволява неговата функционалност както онлайн, така и офлайн.
При тази реализация се използват независими проекти, като по този начин се повишава нейната устойчивост.
Роберто Катандзаро, главен бизнес директор на отдел „Решения за търговци“ в Nexi, подчерта значението на осигуряването на ангажиращо преживяване за потребителите и търговците, за да се гарантира широкото разпространение на дигиталното евро.
Nexi използва опита си в областта на технологиите за приемане и мобилни плащания, за да определи ясна посока за бъдещето.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.