Международният валутен фонд (МВФ) наскоро намекна за възможността да признае китайския юан като реална валута, с която държавите да погасяват финансовите си задължения към МВФ.
Това решение идва покрай новаторския ход на Аржентина, която наскоро използва юана, за да изплати част от дълговете си към МВФ. По-конкретно, Аржентина извърши значително плащане в китайска валута в размер на $1.1 милиарда от общо $2.7 милиарда, чийто падеж настъпи едва миналия месец.
Говорителката на МВФ Джули Козак потвърди, че Аржентина продължава да изпълнява финансовите си задължения към МВФ, и призна юана за една от петте свободно използваеми валути, които членовете на МВФ могат да използват за уреждане на задълженията си.
В отговор на това Централната банка на Аржентина предприе важна стъпка, като включи юана като валута, приемана за депозити в спестовни каси и разплащателни сметки, което показва, че се отказва от това да разчита единствено на щатския долар като официална резервна валута. В резултат на това финансовите субекти в Аржентина вече могат да откриват банкови сметки, деноминирани в юани.
Освен действията на Аржентина, по-рано тази година Бразилия също сключи споразумение с Китай, което им позволява да извършват търговия и инвестиции, използвайки съответните си валути, като по този начин допълнително намалява господстващото положение на щатския долар в международните транзакции.
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.
Точно когато NFT-тата на DeGods започнаха да набират инерция в мрежата на Етериум и Solana, основателят на проекта, Рохун Вора, по-известен като „Frank“, обяви, че се оттегля от ежедневното управление.
Китай предприема тихи, но решителни стъпки за повишаване на статута на юана в глобалните финанси, като се възползва от последните геополитически промени и търговски преговори, за да увеличи обхвата на валутата.