Международният валутен фонд (МВФ) наскоро намекна за възможността да признае китайския юан като реална валута, с която държавите да погасяват финансовите си задължения към МВФ.
Това решение идва покрай новаторския ход на Аржентина, която наскоро използва юана, за да изплати част от дълговете си към МВФ. По-конкретно, Аржентина извърши значително плащане в китайска валута в размер на $1.1 милиарда от общо $2.7 милиарда, чийто падеж настъпи едва миналия месец.
Говорителката на МВФ Джули Козак потвърди, че Аржентина продължава да изпълнява финансовите си задължения към МВФ, и призна юана за една от петте свободно използваеми валути, които членовете на МВФ могат да използват за уреждане на задълженията си.
В отговор на това Централната банка на Аржентина предприе важна стъпка, като включи юана като валута, приемана за депозити в спестовни каси и разплащателни сметки, което показва, че се отказва от това да разчита единствено на щатския долар като официална резервна валута. В резултат на това финансовите субекти в Аржентина вече могат да откриват банкови сметки, деноминирани в юани.
Освен действията на Аржентина, по-рано тази година Бразилия също сключи споразумение с Китай, което им позволява да извършват търговия и инвестиции, използвайки съответните си валути, като по този начин допълнително намалява господстващото положение на щатския долар в международните транзакции.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.