Това би могло да смекчи последиците от бъдеща финансова криза. Ако банки като Морган Стенли правят такива изказвания, може би криптовалутите трябва да се приемат по-сериозно.
Няколко анализатори от „Морган Стенли“ идентифицираха няколко области на използване на централната банка за криптокомпозициите. Екипът, ръководен от Шийна Шах, обясни, че паричната политика може да бъде коренно различна с криптовалутите.
През последната финансова криза, глобалните централни банки решиха да намалят лихвените проценти, за да защитят потребителите и кредиторите. На много места в Европейския съюз като Швеция или Дания, централните банки наложиха негативни лихвени проценти.
Екипът, воден от Шийна Шах, обясни:
Свободно циркулиращи банкноти и монети ограничават способността на централните банки да налагат отрицателни лихвени проценти. Цифровата версия на парите може теоретично да позволи отрицателните проценти да се начисляват върху всички пари в обращение във всяка икономика.
Това би могло да помогне на банките да смекчат въздействието на финансова криза още преди да започне. Според UBS, процентите биха могли да паднат до -5%, с идеята да се намалят последиците от кризата.
С традиционната парична политика това би било практически невъзможно.
След това централните банки ще трябва да отидат директно на потребителите на валута, за да приложат паричната политика, да намалят значително ливъридж в системата и да намалят растежа на БВП.
Биткойн и криптовалутите са предназначени да позволят на физическите лица да извършват пари по свободен начин без посредници. Но това, за което създателите не са помислили, е фактът, че частни и централни банки, също биха могли да използват цифровите валути.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.