Това би могло да смекчи последиците от бъдеща финансова криза. Ако банки като Морган Стенли правят такива изказвания, може би криптовалутите трябва да се приемат по-сериозно.
Няколко анализатори от „Морган Стенли“ идентифицираха няколко области на използване на централната банка за криптокомпозициите. Екипът, ръководен от Шийна Шах, обясни, че паричната политика може да бъде коренно различна с криптовалутите.
През последната финансова криза, глобалните централни банки решиха да намалят лихвените проценти, за да защитят потребителите и кредиторите. На много места в Европейския съюз като Швеция или Дания, централните банки наложиха негативни лихвени проценти.
Екипът, воден от Шийна Шах, обясни:
Свободно циркулиращи банкноти и монети ограничават способността на централните банки да налагат отрицателни лихвени проценти. Цифровата версия на парите може теоретично да позволи отрицателните проценти да се начисляват върху всички пари в обращение във всяка икономика.
Това би могло да помогне на банките да смекчат въздействието на финансова криза още преди да започне. Според UBS, процентите биха могли да паднат до -5%, с идеята да се намалят последиците от кризата.
С традиционната парична политика това би било практически невъзможно.
След това централните банки ще трябва да отидат директно на потребителите на валута, за да приложат паричната политика, да намалят значително ливъридж в системата и да намалят растежа на БВП.
Биткойн и криптовалутите са предназначени да позволят на физическите лица да извършват пари по свободен начин без посредници. Но това, за което създателите не са помислили, е фактът, че частни и централни банки, също биха могли да използват цифровите валути.
Според главния изпълнителен директор Рик Уърстър по време на последния разговор за приходите на компанията Charles Schwab се подготвя да въведе търговия с Биткойн и Етериум.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.