Това би могло да смекчи последиците от бъдеща финансова криза. Ако банки като Морган Стенли правят такива изказвания, може би криптовалутите трябва да се приемат по-сериозно.
Няколко анализатори от „Морган Стенли“ идентифицираха няколко области на използване на централната банка за криптокомпозициите. Екипът, ръководен от Шийна Шах, обясни, че паричната политика може да бъде коренно различна с криптовалутите.
През последната финансова криза, глобалните централни банки решиха да намалят лихвените проценти, за да защитят потребителите и кредиторите. На много места в Европейския съюз като Швеция или Дания, централните банки наложиха негативни лихвени проценти.
Екипът, воден от Шийна Шах, обясни:
Свободно циркулиращи банкноти и монети ограничават способността на централните банки да налагат отрицателни лихвени проценти. Цифровата версия на парите може теоретично да позволи отрицателните проценти да се начисляват върху всички пари в обращение във всяка икономика.
Това би могло да помогне на банките да смекчат въздействието на финансова криза още преди да започне. Според UBS, процентите биха могли да паднат до -5%, с идеята да се намалят последиците от кризата.
С традиционната парична политика това би било практически невъзможно.
След това централните банки ще трябва да отидат директно на потребителите на валута, за да приложат паричната политика, да намалят значително ливъридж в системата и да намалят растежа на БВП.
Биткойн и криптовалутите са предназначени да позволят на физическите лица да извършват пари по свободен начин без посредници. Но това, за което създателите не са помислили, е фактът, че частни и централни банки, също биха могли да използват цифровите валути.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.
Докато Coinbase отброява дните до включването си в S&P 500 на 19 май, главният изпълнителен директор на компанията Брайън Армстронг вече гледа отвъд този важен момент.
С цел да се фокусира по-силно върху дигиталните активи, базираната в Невада GD Culture Group се готви да стартира мащабна стратегия за управление на криптовалути, подкрепена от значителна сделка за продажба на акции на стойност до $300 милиона.
С наближаването на първата крипто среща на върха в Ню Йорк, кметът Ерик Адамс е категоричен: Градът се позиционира като глобален център за развитие на блокчейн технологията.