Това би могло да смекчи последиците от бъдеща финансова криза. Ако банки като Морган Стенли правят такива изказвания, може би криптовалутите трябва да се приемат по-сериозно.
Няколко анализатори от „Морган Стенли“ идентифицираха няколко области на използване на централната банка за криптокомпозициите. Екипът, ръководен от Шийна Шах, обясни, че паричната политика може да бъде коренно различна с криптовалутите.
През последната финансова криза, глобалните централни банки решиха да намалят лихвените проценти, за да защитят потребителите и кредиторите. На много места в Европейския съюз като Швеция или Дания, централните банки наложиха негативни лихвени проценти.
Екипът, воден от Шийна Шах, обясни:
Свободно циркулиращи банкноти и монети ограничават способността на централните банки да налагат отрицателни лихвени проценти. Цифровата версия на парите може теоретично да позволи отрицателните проценти да се начисляват върху всички пари в обращение във всяка икономика.
Това би могло да помогне на банките да смекчат въздействието на финансова криза още преди да започне. Според UBS, процентите биха могли да паднат до -5%, с идеята да се намалят последиците от кризата.
С традиционната парична политика това би било практически невъзможно.
След това централните банки ще трябва да отидат директно на потребителите на валута, за да приложат паричната политика, да намалят значително ливъридж в системата и да намалят растежа на БВП.
Биткойн и криптовалутите са предназначени да позволят на физическите лица да извършват пари по свободен начин без посредници. Но това, за което създателите не са помислили, е фактът, че частни и централни банки, също биха могли да използват цифровите валути.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.